Primul card de debit premium – opțiunea pentru clienții bancari ”cu statut”

Sursǎ foto: Shutterstock

Primul card de debit premium – opțiunea pentru clienții bancari ”cu statut”

În 2010, la doar doi ani de la punctul maxim al crizei financiare globale, în peisajul bancar românesc își făceau loc primele carduri de debit premium, adresate în special clienților ”cu un statut social important”, așa cum menționau atunci reprezentanții băncii care lansau acest nou concept.

Wall-Street.ro și Future Banking îți prezintă, în cadrul proiectului "50 de inovații care au schimbat bankingul", proiectele, tehnologiile și funcționalitățile care ne-au determinat să facem banking altfel, să ne schimbăm obiceiurile de plată sau să ne simplificăm semnificativ viața de zi cu zi în sfera financiară.

Cardul venea la scurt timp după ce fuseseră deja lansate cardurile de credit premium și oferea mai multe beneficii clienților cu venituri ridicate.

Dacă astăzi cardurile premium oferă acces în lounge-urile mai multor aeroporturi, inclusiv în străinătate, cel lansat în România anului 2010 pemitea accesul doar în saloanele business ale Aeroportului Henri Coandă din București și ale Aeroportului Internațional din Cluj-Napoca.

În plus, cu ajutorul primului card de debit premium utilizatorii puteau beneficia de asigurare pentru cheltuieli medicale de urgență în caz de accident sau de îmbolnăvire, pentru întârzierea bagajelor sau a zborului, pentru cheltuieli juridice în caz de accident de automobil sau pierderea actelor de identitate sau asigurare de deces. Pentru a beneficia de aceste servicii, clientul trebuia să achite cu cheltuielile aferente călătoriei sau, în ultimele trei luni până la începerea călătoriei, să efectueze plăți de cel puțin 300 de lei cu acest card.

Carul de debit premium include și discount-uri de până la 25% la comercianții parteneri.

Personalizate pentru tine