Luna august s-a dovedit a fi cea mai dinamică lună pentru piața de închirieri auto, conform unei analize realizate de Avis. Compania susține că numărul de rezervări a crescut în ultima lună de vară față de aceeași perioadă a anului trecut, conform unui comunicat.
„August a fost perioada de vârf pentru închirierile de mașini în România pentru Avis, datorită sezonului estival și a creșterii numărului de călătorii, atât interne, cât și internaționale. Ca și până acum, cei mai mulți români au optat să plece în vacanță în această vară în lunile iulie și august”, arată sursa citată. Creșterea cererii sugerează și că românii aleg în continuare vacanțele cu mașina.
„Majoritatea rezervărilor de mașini din această lună au fost făcute pentru călătorii internaționale către destinații din Europa, dar s-a observat o creștere semnificativă a rezervărilor în orașe din Asia. În plus, 90% dintre români preferă pachetele de protecție completă atunci când călătoresc în străinătate. Această tendință reflectă dinamica generală a pieței și preferința tot mai mare pentru servicii de închirieri auto flexibile și de încredere,” transmite compania de închirieri auto.
Compania a lansat QuickPass, o soluție digitală menită să eficientizeze procesul de închiriere, permițând clienților să plece mai repede la drum. Cu ajutorulul QuickPass, contractul de închiriere începe să fie procesat încă dinainte ca beneficiarul să ajungă la ghișeu, iar clienții doar își introduc datele online, fac rezervarea și confirmă. Indiferent dacă rezervarea a fost făcută cu o lună înainte sau chiar în acel moment, AVIS va accelera procesul de preluare a mașinii pentru utilizatorii soluției.
La sosire, clienții pot merge la punctele de servicii dedicate QuickPass pentru a finaliza procesul. După ce prezintă permisul de conducere, cardul de plată, un act de identitate suplimentar și oferă o semnătură, clienții vor primi cheile și își pot începe călătoria. În România, Avis oferă o gamă diversificată de vehicule, de la mașini compacte la SUV-uri, 8+1, microbuze și mașini electrice,