Taxele de 25% introduse de administrația Trump și care afectează toate mașinile străine importate în Statele Unite vor avea efecte devastatoare asupra industriei. Cel puțin asta arată un studiu care spune că Europa va trimite cu 200.000 mai puține mașini către America din această cauză, scrie Automotive News.
Taxele lui Trump, sperietoare pentru industria auto
Tarifele vamale de 25% au intrat în vigoare pe 2 aprilie și lovesc orice mașină care nu este fabrică în interiorul Statelor Unite. Francezii de la Inovev prognozează că această povară pusă pe umerii industriei va reduce cu peste 25% volumul de mașini făcute pe Bătrânul Continent care ajung peste Ocean.
Compania de date explică faptul că impactul taxelor ține de durata de aplicare a acestora. La momentul anunțului inițial, pe 26 martie, Trump a explicat că tarifele vor fi „definitive”, dar președintele american s-a arătat deschis la negocieri cu statele afectate și de celelalte taxe vamale impuse pe restul tipurilor de bunuri.
În 2024, din Uniunea Europeană au fost exportate către America un volum total de 750.000 de mașini, evaluate la 39 de miliarde de dolari. Dacă adăugăm peste acestea și exporturile din Marea Britanie, cifra este de aproximativ 900.000 de unități. Dacă luăm în calcul doar producția din UE, o reducere de 200.000 de unități al volumelor ar însemna -26,67% sau o scădere de 22,22% dacă luăm în calcul și mașinile exportate din Albion.
Statele Unite sunt cea mai mare piață de export pentru industria auto europeană, în fața Chinei sau a Turciei. Privind retrospectiv, cifrele Inovev arată că, anual, Europa a exportat către SUA undeva între 700.000 de mașini (în timpul crizei semiconductorilor din 2022) și 975.000 de mașini pe an (în 2018).
Conform unui comunicat al Asociației Producătorilor Europeni de Automobile (ACEA), constructorii din regiune ar putea pierde miliarde de dolari ca urmare a „războiului” economic total pornit de Trump. Un exemplu în acest sens este situația grupului Stellantis, care deține și unele dintre cele mai mari brand-uri americane: Chrysler, Dodge, RAM și Jeep.
Stellantis ar putea să-și vadă câștigâturile reduse cu 75% anul acesta din cauza taxelor, ceea ce se traduce prin pierderi de 7 miliarde de euro, conform celor de la Jeffries. Iar asta pentru că Stellantis, dar și BMW sau Volkswagen, exportă mașini către Statele Unite nu doar din Europa, ci și din Canada sau Mexic.
Care sunt cei mai mari exportatori de mașini din Europa către Statele Unite:
| Grup | Procent din totalul mașinilor exportate din Europa |
|---|---|
| Volkswagen | 26% |
| Mercedes-Benz | 23% |
| BMW | 19% |
| Geely (Volvo) | 13% |
| Tata (JLR) | 12% |
| Stellantis | 5% |
Volkswagen, Mercedes-Benz și BMW - cei mai mari exportatori către SUA
Americanii cumpără multe mașini europene, motiv de nemulțumire pentru președintele Trump. Acesta s-a arătat frustrat că „nu vede” pe străzile din Munchen sau Paris atât de multe mașini Chevrolet pe cât și-ar dori - uitând că marca a părăsit complet Bătrânul Continent în urmă cu mai mulți ani.
Astfel, în urma taxelor vamale, cel mai mult vor avea de pierdut Volkswagen, Mercedes-Benz și BMW - mărcile care exportă cel mai mult către Statele Unite. Nu știm, încă, ce răspuns vor da acești grei în „războiul” economic dintre cele două continente, dar reacția inițială este una de așteptare.
Volkswagen a decis să oprească în porturi navele care transportă mașini către State, în timp ce toate transporturile pe cale ferată din Mexic au fost, de asemenea suspendate. În mod similar, Jaguar Land Rover și-a suspendat toate livrările peste Ocean, transmițând că au destule stocuri aflate deja în America pentru a acoperi cererea pe perioada următoare.
Mercedes-Benz a declarat că nu va ridica prețurile la mașinile sale în 2025 (referindu-se la mașinile MY25, adică făcute pentru anul acesta de producție), dar alți constructori de volum mic au transmis că vor face ajustări de prețuri. Ferrari, de pildă, va aplica pentru început o creștere a prețurilor cu 10%, în timp ce alții au spus că nu vor putea acoperi taxele vamale prea mult timp și că acestea ar putea ajunge complet la consumator.
În această situație, este de așteptat ca cererea din partea consumatorilor europeni să scadă, ceea ce va pune în pericol industria sau, cu alte cuvinte, locurile de muncă ale lucrătorilor din fabrici (și nu numai). Donald Trump își dorește ca prin această măsură să-i oblige pe constructori să-și mute lanțurile de producție și aprovizionare în America, dar acest proces ar dura ani întregi și ar costa miliarde de dolari.
Asta pentru că și mașinile asamblate în Statele Unite conțin componente venite din zeci de țări. Un Ford F150, de exemplu, are piese din aproape 30 de țări, inclusiv din România. Camioneta, cea mai populară de pe piața americană, nu va fi taxată cu 25%, dar prețul său ar putea să crească oricum după ce vor intra tarifele de 25% pe componente, care se vor aplica de la începutul lunii mai.