O grădiniță din Constanța se închide după ce un cadru didactic a fost confirmat cu COVID-19

Sursǎ foto: Agerpres Foto

O grădiniță din Constanța se închide după ce un cadru didactic a fost confirmat cu COVID-19

După ce Liceul Teoretic „Ovidius” din Constanța a anunțat marți că își va închide porțile din cauza coronavirusului, Grădiniţa cu Program Normal şi Prelungit „Colibri” Constanţa va trece de la scenariul 1 la scenariul 3.

Decizia a fost luată după ce unul din cadrele didactice de la grădiniță s-a infectat cu coronavirus și a intrat în contact cu o parte din preșcolari. Astfel, la doar o zi de la deschiderea anului școlar, copiii vor urma cursurile în regim exclusiv online.

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Constanța a deschis o anchetă epidemioloigică la Grădiniţa „Colibri” şi la Liceul Teoretic „Ovidius”, iar Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa urmează să informeze școlile cu privire la modificarea scenariilor de funcționare, scrie News.ro.

Personalizate pentru tine