Un nou maxim istoric pentru aur: ce s-a întâmplat cu moneda națională

Sursǎ foto: Shutterstock.com

Un nou maxim istoric pentru aur: ce s-a întâmplat cu moneda națională

- Gramul de aur s-a scumpit vineri cu 5,4592 lei (1,38%), ajungând la o cotaţie de 399,9201 lei, de la 394,4609 lei, cât anunţase joi Banca Naţională a României (BNR), înregistrând din nou o valoare record.

Moneda naţională s-a depreciat, vineri, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 4,9724 lei, în creştere cu 0,04 bani (0,01%) faţă de cotaţia precedentă, de 4,9720 lei.

Leul a pierdut teren şi în faţa dolarului american, care a fost cotat la 4,5865 lei, în creştere cu 0,87 bani (0,19%), comparativ cu joi, când s-a situat la 4,5778 lei.

În schimb, moneda naţională s-a apreciat în raport cu francul elveţian, calculat de BNR la 5,2949 lei, în scădere cu 0,07 bani (-0,01%), faţă de 5,2956 lei, cotaţia anterioară.

În ceea ce priveşte cursul de schimb EUR/RON, în jur de 88% dintre participanţii la un sondaj CFA anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni, iar restul o stagnare. Astfel, valoarea medie a anticipaţiilor pentru orizontul de 6 luni este de 5,0407 lei pentru un euro, în timp ce pentru orizontul de 12 luni, valoarea medie a cursului anticipat este 5,0975 lei pentru un euro.

Personalizate pentru tine