Barack Obama: Daca tarile ar fi conduse de femei, am vedea o imbunatatire semnificativa peste tot

Barack Obama: Daca tarile ar fi conduse de femei, am vedea o imbunatatire semnificativa peste tot

Fostul presedinte american Barack Obama spune ca femeile sunt lideri mai buni decat barbatii, iar daca fiecare tara din lume ar fi condusa de o femeie ar exista o imbunatatire generala a nivelului de trai.

Aflat in Singapore, el a spus ca femeile nu sunt perfecte, dar sunt "indiscutabil mai bune" decat barbatii, relateaza BBC, conform Ziare.com.

Obama a precizat ca majoritatea problemelor din lume provin de la "oameni batrani, in mare parte barbati, care se agata de putere".

De asemenea, fostul locatar al Casei Albe a vorbit si despre polarizarea politica si utilizarea mijloacelor de socializare pentru a raspandi stiri false.

"(...) femeilor, vreau sa stiti ca nu sunteti perfecte, dar ce pot sa spun e ca indiscutabil sunteti mai bune decat noi (barbatii)", a afirmat Barack Obama la un eveniment privat in Singapore.

Personalizate pentru tine