Statele Unite au devenit epicentrul pandemiei de COVID-19, cu peste 100.000 de cazuri

Sursǎ foto: Nik Shuliahin | Unsplash

Statele Unite au devenit epicentrul pandemiei de COVID-19, cu peste 100.000 de cazuri

Statele Unite, unde numărul de cazuri înregistrate de COVID-19 explodează, au depăşit vineri pragul de 100.000 de persoane infectate, potrivit datelor publicate vineri de Universitatea Johns Hopkins, scrie Agerpres.

Statele Unite au depăşit joi Italia şi China şi au ajuns ţara care numără la nivel mondial cele mai multe cazuri declarate de infectare cu noul coronavirus. Vineri, înregistraseră deja cu aproape 15.000 de cazuri mai mult decât Italia şi cu 20.000 în plus faţă de China.

Numărul morţilor rămâne însă mai mic în Statele Unite decât în aceste două ţări, cu un total de 1.544 de decese legate de coronavirus.

Personalizate pentru tine