Simona Halep a castigat dupa o finala spectaculoasa turneul de Grand Slam Roland Garros impotriva americancei Sloane Stephens cu scorul 3-6, 6-4, 6-1, devenind al treilea sportiv roman care cucereste trofeul pe arena Philippe Chatrier din Paris.

Simona devine astfel al treilea roman care cucereste trofeul, dupa Ilie Nastase in 1973 si Virginia Ruzici in 1978.

La 26 de ani, romanca a obtinut victoria dupa doua ore si 3 minute in fata numarul 10 mondial (25 ani), la a patra sa finala de Mare Slem, a treia la Roland Garros, dupa cele din 2014 si 2017, si a doua din acest an, prima pierduta in fata danezei Caroline Wozniacki la Australian Open, scrie Agerpres.

Simona Halep a inceput destul de crispata meciul si a fost condusa cu 4-1 in primul set, in care Stephens a facut un joc excelent, gasind foarte bine unghiurile si dominand schimburile. Halep a avut o minge de break al 3-5, dar in cele din urma a cedat primul act cu 3-6.

Simona nu a debutat cu dreptul nici in setul secund, in care Stephens a condus cu 2-0, dar incet-incet romanca a intrat in meci, a scapat de presiunea finalei si a jucat dezinvolt, a lovit tot mai bine, a deschis unghiurile si a luat patru ghemuri la rand, conducand cu 4-2. A urmat un mic recul si Stephens a profitat, egaland, 4-4. Halep a reusit un break decisiv, apoi a transat setul cu 6-4.

In decisiv, Simona a controlat autoritar jocul, s-a desprins la 5-0 si a incheiat cu un splendid 6-1.

Simona o conduce acum pe Stephens cu 6-2 in meciurile directe, avand o victorie chiar la Roland Garros, in 2014, in optimi, cu 6-4 6-3, romanca jucand ulterior finala cu Maria Sarapova.

Simona Halep a castigat ambele dueluri pe zgura, prima victorie fiind consemnata in 2012, in primul tur la Barcelona, cu 6-4, 6-4. Stephens a obtinut apoi doua succese la rand, in 2013, in optimi la Hobart, cu 6-4, 6-0, si la Australian Open, in primul tur, cu 6-1, 6-1. Au urmat patru victorii consecutive ale Simonei, la Roland Garros (2014), la Miami (2015) cu 6-1, 7-5 in sferturi, la Washington, in primul tur, cu 7-6 (3), 6-0, si la Cincinnati, in semifinale, cu 6-2, 6-1, ambele anul trecut.

Abonează-te pe

Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »