Parlamentarii USR Diana Buzoianu, Remus Negoi, Aurel Oprinoiu şi Raoul Trifan au depus un proiect de lege destinat gestionării deşeurilor provenite din construcţii şi demolări. Proiectul are ca scop îmbunătăţirea semnificativă a gestionării, reciclării şi valorificării acestor deşeuri în România. Acesta prevede scutiri de la plata impozitelor locale pentru anumite imobile.
"Avem dreptul fundamental la sănătate doar pe hârtie. În fapt, respirăm un aer care ne otrăveşte, iar casele noastre stau lângă munţi de deşeuri din construcţii, unele dintre ele periculoase. Vrem să trăim într-un mediu curat, la fel cum trăiesc germanii, francezii sau spaniolii. Este momentul să oprim poluarea rezultată în urma lucrărilor de construcţii şi să ne asigurăm că drepturile noastre la sănătate şi la un mediu curat sunt respectate în mod real, nu doar în teorie", declară deputata USR Diana Buzoianu, coiniţiatoarea proiectului de lege.
Reprezentanții USR propun ca, în cazul în care la construcţia unui imobil nou s-au folosit materiale reciclate în proporţie de cel puţin 30% din cantitatea totală de materiale de construcţii utilizate, lucrarea să beneficieze de scutiri la plata impozitelor locale pentru imobilul respectiv pe o perioadă de minimum trei ani.
Planuri de gestionare a deșeurilor și obligații pentru autoritățile publice
De asemenea, titularii de autorizaţii de construire să aibă planuri de gestionare a deşeurilor, să ceară primăriilor soluţii de reciclare şi valorificare a deşeurilor din construcţii, să realizeze un raport la final care să fie analizat de instituţiile statului. Autorităţile publice vor avea şi ele obligaţii precum folosirea a 25% materiale reciclate în lucrările de modernizare a infrastructurii de transporturi.
"Această iniţiativă este un pas decisiv pentru ca România să-şi îmbunătăţească performanţele în domeniul protecţiei mediului şi să se alinieze cu ţintele europene privind sustenabilitatea. Pe lângă beneficiile ecologice evidente, această lege va stimula şi competitivitatea sectorului construcţiilor, va deschide noi oportunităţi de afaceri şi va crea locuri de muncă în industrii legate de reciclare şi inovare tehnologică", explică senatorul USR Remus Negoi, coiniţiator al proiectului de lege.
Legea propune un cadru clar pentru colectarea, sortarea şi reciclarea deşeurilor din construcţii şi demolări (DCD), vizând valorificarea a cel puţin 70% din masa deşeurilor nepericuloase. Obiectivele includ crearea de politici eficiente, creşterea ratei de reciclare şi reutilizare, combaterea depozitării ilegale, promovarea demolării selective pentru gestionarea sigură a substanţelor periculoase şi implementarea de standarde pentru utilizarea materiilor prime reciclate, contribuind astfel la reducerea amprentei de carbon şi a impactului ecologic al sectorului construcţiilor.