Lion’s Head, proprietarul Oregon Park, unul dintre cele mai mari parcuri de birouri din București, a cumpărat un teren de 15 hectare în sudul Capitalei.
Cushman & Wakefield Echinox a asistat Lion’s Head în achiziția unui teren de 15 hectare în Popești Leordeni, în sudul Bucureștiului, în apropiere de viitoarea centuri A0.
Potrivit reprezentanților Cushman & Wakefield Echinox, compania de consultanță imobiliară care a asistat Lion’s Head în cadrul achizițiile, terenul va fi folosi pentru construcția unui parc logistic și industrial.
Valoarea tranzacției nu a fost publicată, dar conform anunțurilor de vânzare și tranzacțiilor cu terenuri din partea de sud a Capitalei, prețul mediu este în 35 și 55 de euro/mp, în funcție de zona exactă și destinația terenului.
Așadar, vorbim de o tranzacție s-a ridicat între 5,5 – 8,5 milioane de euro.
Lion’s Head debutează ca dezvoltator imobiliar
Potrivit consultantului imobiliar, tranzacție marchează debutul fondului de investiții activ în România și Bulgaria în segmentul de dezvoltare imobiliară. Proprietatea achiziționată se află la doar câțiva kilometri de șoseaua de centură a Bucureștiului, în imediata apropiere a viitoarei autostrăzi A0.
Această zonă a devenit în ultimii ani unul dintre cele mai atractive puncte pentru dezvoltările logistice și industriale datorită infrastructurii rutiere de calitate și conectivității excelente cu principalele rute naționale și internaționale.
„Zona de sud a Bucureștiului reprezintă o oportunitate extraordinară pentru jucătorii interesați să investească în spații logistice și industriale moderne. Poziționarea strategică, în proximitatea viitoarei A0 și a drumurilor naționale, creează premisele transformării acestei regiuni într-un nou pol de dezvoltare industrială”, a declarat, într-un comunicat remis redacției, Andrei Brînzea, Business Development Land & Industrial Cushman & Wakefield Echinox.
Piața industrială și logistică din București continuă să înregistreze creșteri accelerate. La finalul anului 2024, stocul total de spații industriale și logistice din zona București-Ilfov a depășit 2 milioane de metri pătrați, cu o rată de ocupare de peste 95%.
Creșterea consumului intern și dezvoltarea comerțului electronic au alimentat cererea pentru spații logistice moderne, făcând din București o destinație atractivă pentru companiile internaționale și locale.