Planurile autoritatilor de amenajare a unei piste de biciclete pe Calea Victoriei din Capitala incep sa prinda contur, desi, deocamdata, noua banda destinata biciclistilor a fost delimitata doar pe segmentul cuprins intre Piata Victoriei si hotelul Radisson. Biciclistii au astfel la dispozitie o banda unica, pe partea stanga a strazii (pe sensul dinspre Piata Victoriei catre Universitate) pe care se va circula in ambele sensuri. Totusi, soferii vor fi in pierdere: se va circula doar pe doua benzi fata de trei sau patru cate sunt in acest moment in unele zone.
Vedere dinspre Piata Victoriei
Accesul pe pista de biciclete dinspre Piata Victoriei
Un sofer, la volanul unei Dacii, oprit de Politie pe pista de biciclete acum cateva zile, inainte de montarea unor stalpi de protectie la intrarea pe pistele de biciclete.
Traficul rutier se desfasoara acum doar pe doua benzi, fata de trei, inainte
Mai multi soferi au ales sa isi parcheze masina direct pe noua pista de biciclete