Elevii romani au obtinut patru medalii la Olimpiada Internationala de Geografie de la Beijing

Elevii romani au obtinut patru medalii la Olimpiada Internationala de Geografie de la Beijing

Lotul olimpic de geografie, prezent la a XIII-a editie a olimpiadei internationale de profil, a obtinut din nou un rezultat remarcabil, adjudecandu-si doua medalii de aur, o medalie de argint si o medalie de bronz.

Cei doi elevi medaliati cu aur sunt Maria-Sabina Calisevici (clasa a XI-a/Colegiul Militar Liceal „Stefan cel Mare” din Campulung Moldovenesc) si Ioan-Adrian Toma (clasa a XII-a/Colegiul National ,,Unirea” din Focsani). Medalia de argint a fost castigata de Radu Artiom (clasa a XI-a/Liceul Teoretic „Jean Monnet” din Bucuresti), in timp ce medalia de bronz a fost obtinuta de Sorina Avadanei (clasa a XII-a/Colegiul National „Calistrat Hogas” din Neamt).

Echipa Romaniei a fost isotita de profesorii coordonatori Mihaela Cornelia Fiscutean si Dorin Fiscutean de la Colegiul National din Iasi.

Olimpiada Internationala de Geografie s-a desfasurat la Beijing, in perioada 15-22 august, si a reunit peste 180 de concurenti din 47 de tari.

Personalizate pentru tine