In cabinetul stomatologic din Baia Mare unde lucra tehnicianul dentar nu au fost respectate nici normele igienico-sanitare, potrivit unui comunicat al IPJ Maramures.
Barbatul a fost audiat, vineri, de politisti si a fost retinut pentru 24 de ore.
„Este vorba despre un technician dentar care si-a depasit atributiile postului si efectua lucrari stomatologice pe care, in mod normal, le efectueaza un medic dentist”, au precizat, pentru Mediafax, surse judiciare.
Politistii fac apel la pacientii care au fost tratati in acel cabinet stomatologic sa se prezinte la medic pentru examinare si analize medicale si totodata sa sesizeze politia, avand in vedere imprejurarile in care au fost realizate lucrarile stomatologice si riscurile pentru sanatate.