Potrivit proiectului de lege, bunicii pot primi 650 de lei indemnizatie daca isi ingrijesc nepotii in varsta de pana la 2, respectiv 3 ani, ai carui parinti s-au intors la locul de munca. Bunicii trebuie sa prezinte documente care sa ateste faptul ca se afla in relatii bune cu nepotul si ca parintii copilului si-au dat acordul.
Proiectul arata ca sunt luate in considerare si situatiile in care mamele revin la serviciu inainte de incheierea perioadei de doi sau trei ani, in care primesc indemnizatie pentru cresterea copilului.
Concomitent cu indemnizatia pentru bunici, mama va incasa stimulentul de insertie, reglementat de legislatia in vigoare, tot de 650 de lei, potrivit proiectului.