Noua Dacia Spring va fi prezentată în septembrie. Cât va costa

Sursă foto: Dacia

Noua Dacia Spring va fi prezentată în septembrie. Cât va costa

Cuprins Articol:
Dacia Spring va fi lansată, în noua ei versiune, în septembrie, conform AutoExpress. Publicația britanică a reconfirmat și că prețul de pornire al compactei pe baterii derivate din Renault Twingo va fi de sub 18.000 de euro, o promisiune făcută de conducerea Renault încă de când CEO era Luca de Meo.

Dacia Spring va fi disponibilă la un preț care le va pune probleme inclusiv chinezilor

Cum ar putea arăta Dacia Spring pe baza imaginilor-spion și a cadrelor de preview publicate de Dacia, cu actualul Spring ca sursă de inspirație. Sursă foto: Wall-Street.ro, AI

Cu peste 200.000 de exemplare din primul Spring comercializate de Dacia în Europa din 2021 și până în prezent, conducerea brand-ului de buget al Renault Group a decis păstrarea acestui nume pentru viitorul model electric de segment A care va fi lansat în toamnă. Aceasta este singura informație nouă pe care o putem confirma, dar putem afla mai multe dacă aruncăm un ochi pe fișa de specificații a lui Renault Twingo, model care nu va fi disponibil în România cel puțin în viitorul apropiat. 

„Mașina aceasta oferă strict lucrurile de care are nevoie clientul, nimic mai mult. Este incredibil să vezi ce poate face Dacia cu filosofia sa în orice segment”, a declarat CEO-ul Dacia Katrin Adt, conform sursei citate. „Venind de la Mercedes-Benz, știam doar ingineri specializați pe implementarea mai multor opțiuni și echipări într-o mașină. În România, însă, există o echipă de ingineri a căror sarcină este să scoată lucruri din mașini”, a adăugat Adt.

Tocmai această mentalitate va permite versiunii de bază a noii Dacia Spring să pornească de la mai puțin de 18.000 de euro, asta deși mașina pe care este bazată, Renault Twingo, pornește în Europa de Vest de la sub 20.000 de euro. Cele două modele vor fi fabricate împreună la uzina Renault din Novo Mesto, Slovenia, deci nu va mai exista problema taxelor vamale suplimentare care până acum au impactat Spring-ul, care era făcut în China printr-un parteneriat cu Dongfeng. 

Cât despre design, noul model va păstra proporțiile de mini-SUV și va lăsa în urmă liniile curbe ale lui Twingo pentru un profil mult mai pătrățos. Capota va fi mai înaltă, cu stopuri și faruri rectilinii și, cel puțin în cazul stopurilor, destul de proeminente. Globurile optice spate sunt plasate mai sus ca la Twingo și vor fi conectate, ca și la Striker, de o bară neagră. Mașina va măsura sub patru metri în lungime, însă oficialii Dacia dau asigurări că spațiul interior va fi suficient pentru patru adulți și va exista și loc în portbagaj pentru bagaje. 

„Sunt sigur că o veți recunoaște ca fiind o Dacia autentică. Era important să diferențiem complet [noul Spring] de Renault Twingo și să nu avem o ofertă similară între cele două mărci. Nu ar avea sens, pentru că vom începe să concurăm și nu asta este deloc ceea ce vrem să facem,” a declarat David Durand, VP Design Dacia, conform AutoExpress.

La interior, planșa de bord a lui Twingo ar putea fi păstrată, dar cu culori mai sobre și mai multe materiale reciclate, cum este probabil să vedem și în zona barelor și apărătoarelor de la aripi și la praguri, unde va fi folosit materialul Starkle. Pe versiunea de top, ecranul de infotainment va fi cel de 10 inchi, dar nu este clar dacă nu se va monta un ecran mai mic sau o simplă stație de împerechere (docking station) pentru smartphone, așa cum am văzut că Dacia testează. Această soluție ar face din propriul tău telefon ecranul de infotainment, din moment ce oricum mulți clienți ignoră navigația și infotainmentul mașinii în favoarea conectivității Android Auto / Apple CarPlay. 

Ce performanțe și ce autonomie va avea Dacia Spring

Sursă foto: Wall-Street.ro, AI

Dacia nu a confirmat aceste detalii direct, dar este lesne de înțeles că, pentru a face economie, Dacia va prelua elementele lui Twingo, iar aici ne referim la subansamble, motoare și baterii. Asta înseamnă că vom avea o baterie de 27,5 kWh cuplată la un motor de 80 de cai putere ce va trimite putere pe puntea față. În prezent, Spring 2026 este disponibil cu o baterie similară și două trepte de putere: 75 și 100 de cai putere. 

Cum ne așteptăm ca Dacia să fie la fel de grea dacă nu chiar mai ușoară decât Twingo de bază, este plauzibil să sperăm la o autonomie de 260-270 kilometri și puteri de încărcare de 50 kW (DC). Astfel, Dacia va avea o autonomie comparabilă și capacități de încărcare mai bune decât BYD Dolphin Surf în versiunea sa de bază, fiind în același timp mai ieftin. În România, Dolphin Surf începe de la 19.400 de euro (TVA inclus, fără reducere Rabla) și are o autonomie urbană de 310 kilometri sau 220 kilometri (WLTP mixt). Acesta are o baterie de 30 kWh și 87 cai putere.  

În schimb, Leapmotor T03 are o baterie de 37,3 kWh și o autonomie de 265 kilometri (395 kilometri în urban) și o putere de 95 de cai putere. Toate acestea sunt disponibile la un preț de listă de 16.335 euro ceea ce face din Leapmotor T03 cel mai ieftin EV disponibil în România la ora actuală, cu peste 2.000 de euro mai ieftin decât Spring, care începe de la 18.700 de euro.

Personalizate pentru tine