BCR vine cu un „plan de țară” împotriva analfabetismului financiar: Până în 2027, nu ar mai trebui să fim ultimii din Europa

Sursǎ foto: Pexels

BCR vine cu un „plan de țară” împotriva analfabetismului financiar: Până în 2027, nu ar mai trebui să fim ultimii din Europa

Cuprins Articol:
BCR lansează „Echipa Națională de EduFin”, o inițiativă prin care vrea să ajute România să iasă de pe ultimul loc în Europa la cunoștințe financiare. Banca își propune ca, până la Flash Eurobarometrul din 2027, țara să urce cel puțin o poziție în clasament, printr-un program de „antrenament” financiar dedicat publicului larg.

Cum putem urca România de ultimul loc în UE la educație financiară

Cel mai recent Flash Eurobarometer privind alfabetizarea financiară în Uniunea Europeană arată că România ocupă ultimul loc în UE la nivelul cunoștințelor financiare de bază. Concepte precum inflația, dobânda compusă, diversificarea investițiilor sau relația dintre risc și randament rămân dificil de înțeles pentru o mare parte dintre români.

În același timp, studiul evidențiază și un contrast important: 80% dintre români folosesc internet banking-ul, peste media europeană de 77%, iar 46% spun că au încredere în consultanții financiari, comparativ cu media UE de 38%. De asemenea, românii se situează mai bine decât alte state europene la capitolul comportament financiar, prin atenția, cel puțin aparentă, acordată economisirii și gestionării cheltuielilor.

Pentru BCR, concluzia este clară: problema nu este lipsa de interes pentru bani sau tehnologie, ci accesul insuficient la explicații clare și aplicate pentru concepte financiare pe care oamenii le întâlnesc zilnic.

Ce spune CEO-ul BCR?

 „Lansăm Echipa Națională de EduFin ca un apel public. Nu ne mai dorim doar să constatăm problema, faptul că România se clasează constant pe ultimul loc în Europa la cunoștințe financiare. Știm asta, vrem să pornim de la ea. Și avem, de data asta, un obiectiv simplu, pe care ni l-am dori asumat ca obiectiv de țară: la Eurobarometrul din 2027, să urcăm o poziție în clasament. Un pas real, concret, pe care îl putem face împreună. Altfel, am putea să așteptăm vremuri mai calme. Dar tocmai asta ar fi greșeala. Contextul dificil nu e un motiv să stăm, este chiar argumentul să accelerăm. Înțelegerea banilor, a inflației, a modului în care funcționează economia nu e un privilegiu al celor care știu deja. Este instrumentul prin care oricine poate decide mai bine: pentru el, pentru familia lui, pentru România”, spune Sergiu Manea, CEO BCR.

                                                                                                                                              

România începe antrenamentul

Flash Eurobarometrul privind competențele financiare este publicat o dată la doi ani. Potrivit calendarului european, următoarea sondare a țărilor UE este planificată în semestrul al doilea al anului 2026 - intervalul iulie-decembrie.  

În acest context, BCR și-a propus să concentreze eforturile Echipei Naționale de EduFin exact în această fereastră: atât campaniile de conștientizare și lansarea Naționalei, cât și antrenamentul românilor pe temele evaluate de Eurobarometru, înainte ca sondarea să aibă loc.

Demersul are, în prezent, trei obiective pe termen scurt și mediu:

1.Constituirea și anunțarea Echipei Naționale de Educație Financiară, o echipă în care pot ”juca” toți românii. Naționala de EduFin nu va fi încă un program de educație financiară, ci o mobilizare națională în jurul unui obiectiv concret și verificabil: urcarea României o poziție în clasamentul european al competențelor financiare, reflectată în Flash Eurobarometrul din 2027.

2.Punerea la dispoziție a unei platforme de antrenament financiar

Platforma include un quiz interactiv cu 12 întrebări inspirate din metodologia Eurobarometru, cu explicații pentru fiecare răspuns, și conținut educațional structurat, fiind disponibilă aici: https://www.bcr.ro/ro/campanii/echipa-nationala-edufin

3.Apel către români să intre în lot. Echipa Națională de EduFin este deschisă oricui. Odată intrat în lot, fiecare participant poate deveni și jucător-antrenor: poate duce lecțiile financiare mai departe: în familie, la locul de muncă sau în comunitate, multiplicând impactul inițiativei și transformând educația financiară într-o mișcare națională reală.

Pe termen scurt, BCR își propune să crească accesul românilor la explicații simple și aplicate despre conceptele financiare evaluate în Eurobarometru. Pe termen mediu, obiectivul este urcarea unei poziții în clasamentul european al competențelor financiare, cu o primă țintă concretă măsurată prin Flash Eurobarometrul din 2027. Pe termen lung, BCR va dezvolta noi antrenamente de educație financiară în școli, universități, companii și comunități locale, astfel încât educația financiară să devină mai accesibilă și mai ușor de aplicat în viața de zi cu zi.  

Educația financiară înseamnă și protecție împotriva fraudelor

BCR atrage atenția și asupra unei consecințe directe a nivelului redus al competențelor financiare: vulnerabilitatea crescută la fraude financiare. De la investiții false și tentative de phishing până la promisiuni rapide de îmbogățire, lipsa înțelegerii conceptelor financiare de bază îi poate expune pe oameni unor riscuri reale.

Prin Naționala de EduFin, banca va integra constant în platformă și teme legate de:

  • fraude financiare;
  • siguranță digitală;
  • scam-uri de investiții;
  • protecția datelor și a banilor;
  • decizii financiare responsabile.

 

Personalizate pentru tine