VIDEO | Oportunitatea pe care comercianții români nu o exploatează îndeajuns: Vânzările cross-border devin din ce în ce mai rapide

VIDEO | Oportunitatea pe care comercianții români nu o exploatează îndeajuns: Vânzările cross-border devin din ce în ce mai rapide

Vânzările cross-border reprezintă un flux important de venituri pentru comercianții online, indiferent de țara în care și-au început activitatea. Despre această oportunitate, pe care trebuie să o exploateze mai mult afacerile românești, am vorbit cu Cornel Morcov, Chief Comercial Officer în cadrul FAN Courier.

Cornel Morcov vine la retailArena, unul dintre cele mai importante evenimente din regiune dedicate retailului, pe care Wall-street.ro îl organizează pe 14 și 15 mai la TERRA Events Hall. Înscrie-te AICI și vino și tu alături de noi.

„Vânzările cross-border reprezintă cea mai bună oportunitate pentru selleri. Ai produse pe care le transporți și le vinzi în țara ta, dar în același timp ele pot fi cumpărate ușor și de către consumatori din alte țări”, precizează Cornel Morcov pentru Wall-street.ro, într-o discuție purtată la Balkan Ecommerce Summit, eveniment organizat în Sofia pe 29 și 30 aprilie.

Reprezentantul FAN Courier precizează că Sofia devine un centru al Balcanilor pe zona de cross-border, ca urmare a interesului pe care sellerii prezenți în capitala Bulgariei îl au pentru promovarea produselor în alte țări.

„Cross-border-ul în zona Balcanilor are două valențe. Este cel în Uniunea Europeană, cu țările pentru care nu ai nevoie de formalitățile de vămuire, însă mai sunt și celelalte țări care au o populație interesantă, precum Serbia sau Macedonia, țări cu potențial de dezvoltate. În cazul acestora intervine factorul de vămuire, ce întârzie ușor procesul logistic. Partea bună este că foarte mulți participanți, inclusiv la acest eveniment (Balkan Ecommerce Summit n.r.) se uită și caută soluții să îmbunătățească mult acest proces, să replice ceea ce noi am făcut deja pe relația România - Republica Moldova, proces care a ajuns să nu se mai simtă practic din perspectiva timpului alocat. Există premize, există soluții, există piață, e nevoie de dorința sellerilor de a se dezvolta și a face mai mult”, adaugă Cornel Morcov.

Avantajul adus de intrarea în Schengen a României și a Bulgariei

Intrarea României în Schengen a reprezentat un pas important pentru dezvoltarea infrastructurii logistice în regiune și reducerea timpilor de livrare.

„Transportul produselor se face într-un timp extrem de rapid. Din Sofia în România, noi putem livra în 24 de ore, din România în Bulgaria livrăm în 24 de ore. Practic, am ajuns să conectăm toate țările acestea din zona Europei Centrale și de Est cu un timp de livrare de 24-48 de ore, ceea ce face ca experiența pe care o au clienții să fie una extrem de bună”, precizează Cornel Morcov.

Toată această dezvoltare a infastructurii logistice transformă semnificativ comerțul online și are efecte puternice asupra ofertei de produse. Cu o livrare rapidă inclusiv pentru produsele care nu se află pe teritoriul țării, românii au acces la acum la un număr mai mare de magazine online.

Unul din „off-urile” reprezentantului FAN Courier este reprezentat de faptul că sellerii din România nu depun destul de mult efort pentru a se promova cross-border. De partea cealaltă, oferta de produse disponibile online pentru români este acaparată de comercianți străini, care au deja ani buni de când investesc în vânzările cross-border

”Se pot recupera oportunitățile ratate în ultimii ani. Acesta este și motivul pentru care noi am investit și mai mult în prezența regională. Ne-am dorit să venim cu siguranța brandului nostru. Am simțit din partea sellerilor că de multe ori nu doresc să se ducă să negocieze local cu parteneri logistici și și-ar dori ca unul dintre partenerii pe care îi au deja, să vină să le preia efortul acesta logistic”, adaugă Cornel Morcov. Urmăriți mai jos interviul integral.

Personalizate pentru tine