Noua Lege a salarizării. Dragoș Pîslaru pune sub semnul întrebării eliminarea indeminizației de dirigenție: "Trebuie analizate cu foarte multă atenție"

Noua Lege a salarizării. Dragoș Pîslaru pune sub semnul întrebării eliminarea indeminizației de dirigenție: "Trebuie analizate cu foarte multă atenție"

Cuprins Articol:
Propunerea de eliminare a indemnizației de dirigenție din proiectul noii legi a salarizării trebuie reanalizată, susține într-un mesaj pe Facebook ministrul interimar al Muncii, Dragos Pîslaru. Acesta afirmă că responsabilitățile suplimentare asumate de profesori trebuie recunoscute dacă educația este considerată o prioritate strategică pentru România.

Mesajul ministrului interimar al Muncii a fost publicat după primele consultări organizate de Ministerul Muncii cu sindicatele și reprezentanții familiilor ocupaționale afectate de proiectul de lege aflat în dezbatere publică.

Potrivit ministrului, la discuții au participat deja aproape 100 de persoane, iar instituția a primit sute de observații și propuneri.

Pîslaru admite că proiectul Legii Salarizării conține probleme care trebuie corectate 

„Am găsit probleme reale. Unele grile nu sunt încă așezate corect. Există situații care trebuie reanalizate. Există soluții care trebuie ajustate. Și există întrebări legitime la care oamenii așteaptă răspunsuri”, a scris ministrul Muncii.

Referindu-se la domeniul educație - acolo unde există deja acesta a oferit ca exemplu tocmai eliminarea indemnizației de dirigenție, una dintre prevederile care au stârnit nemulțumirea profesorilor după publicarea proiectului.

„Un exemplu este propunerea privind eliminarea indemnizației de dirigenție. Din punctul meu de vedere, astfel de măsuri trebuie analizate cu foarte multă atenție. Dacă afirmăm constant că educația este o prioritate strategică pentru România, atunci trebuie să ne asigurăm că legea salarizării reflectă această prioritate și recunoaște responsabilitățile suplimentare pe care anumite cadre didactice și le asumă în fiecare zi”, a declarat Dragoș Pîslaru.

În forma publicată în consultare publică, proiectul prevede eliminarea mai multor sporuri și indemnizații existente în prezent, în cadrul unei reforme care urmărește simplificarea sistemului de salarizare din sectorul public. 

Ministrul susține că proiectul elimină peste jumătate dintre sporurile existente și că obiectivul este construirea unui sistem „mai simplu, mai transparent și mai ușor de înțeles.”

Declarația vine în contextul în care sindicatele din educație au criticat proiectul de lege și au cerut menținerea unor drepturi salariale acordate profesorilor, inclusiv a indemnizației de dirigenție. 

Liderii sindicali au susținut în cadrul consultărilor că activitatea diriginților presupune responsabilități administrative și educaționale suplimentare care nu pot fi absorbite în norma obișnuită de lucru fără o formă de compensare.

Dragoș Pîslaru: “Nu desfășurăm negocieri salariale” 

În același mesaj, ministrul Muncii a subliniat însă că actualele consultări nu reprezintă negocieri pentru majorări salariale.

„ Nu acesta este rolul acestei legi și nu acesta este momentul. Legea salarizării trebuie să stabilească reguli echitabile, coerente și predictibile pentru întregul sistem public. Legea salarizării este una dintre aceste reforme și trebuie adoptată și pusă în aplicare până la 31 august. Din acest motiv, este important să spun foarte clar ce facem și ce nu facem.

Corectăm tot ceea ce poate fi corectat. Ascultăm toate observațiile. Analizăm toate propunerile. Încercăm să livrăm cea mai bună variantă posibilă în timpul disponibil. Dar nu desfășurăm negocieri salariale. Nu acesta este rolul acestei legi și nu acesta este momentul. Legea salarizării trebuie să stabilească reguli echitabile, coerente și predictibile pentru întregul sistem public. Ea nu poate rezolva, într-un singur act normativ, toate nemulțumirile acumulate în ultimii ani", a conchis Pîslaru în nesajul postat. 

Personalizate pentru tine