Ministrul Sănătății: Românii pot face plângeri online dacă sunt nemulțumiți de mâncarea din spitale

Sursǎ foto: Alexandru Rogobete / Facebook

Ministrul Sănătății: Românii pot face plângeri online dacă sunt nemulțumiți de mâncarea din spitale

Cuprins Articol:

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete spune că a primit foarte multe mesaje de la oameni referitor la mâncarea din spitalele românești. Ministrul afirmă că personalul medical ar trebui să fie mult mai atent cu pacienții. În acest sens, pe site-ul oficial al Ministerului Sănătății, oamenii vor putea începând de luni, 14 iulie să facă plângeri cu privire la mâncarea din spitale.

În formular, oamenii își vor scrie numele, spitalul reclamat, județul, orașul, secția și data când a fost servită mâncarea, dar și alte detalii suplimentare. Formularul poate fi accesat aici.

Mâncarea, o problemă în tot mai multe spitale

„Felul în care este pregătită și servită mâncarea pacienților nu este singura problemă din spitale și cu siguranță nu este o ”obsesie” pentru mine. Calitatea hranei din spitale nu este un detaliu neglijabil, ci un indicator esențial al modului în care tratăm demnitatea pacientului. Mâncarea oferită în timpul spitalizării reflectă, într-un mod simplu, dar profund, grija față de cel aflat în suferință, și, totodată, respectul față de propria echipă și unitate sanitară.”, a scris ministrul într-o postare de pe Facebook.

Există și spitale unde personalul medical este foarte atent cu pacienții săi. Rogobete dă ca exemplu Spitalul Județean de Urgență Bistrița, unde se găsește mâncare proaspătă și bine preparată. Acesta menționează că exemplele bune pe care le dă sunt o formă de presiune asupra spitalelor care sunt departe de a oferi condiții bune pacienților.

Rogobete anunță controale neanunțate în spitale

Ministrul Sănătății adaugă că aceste probleme nu sunt din cauza sistemului sau a normelor, ci din lipsă de „bun simț”. De aceea, acesta vrea să facă controale spontane în diverse spitale din țară.

„Nu mai accept să aud că este o problemă de sistem sau de norme. Este pur și simplu o problemă de management și de bun simț, iar acolo unde aceste probleme persistă nu voi ezita să le fac publice și să iau măsuri. Tocmai de aceea voi continua să merg personal în spitale, inclusiv fără să anunț dinainte – dimineața, la prânz sau seara, pentru a verifica realitatea exact așa cum este.”

Sunt spitale care au condiții foarte bune

Alexandru Rogobete mai spune că, deși pare greu de crezut, a văzut spitale în care găsești condiții foarte bune și le felicită. Acesta adaugă că vrea să facă publică orice informație referitoare la controalele pe care le face.

„Și da, chiar dacă pare greu de crezut, în România există spitale în care oamenii își fac treaba cu responsabilitate, bun simț și decență. Iar atunci când le găsesc, nu am cum să nu îi felicit și să le dau exemplul mai departe. Poate unii vor înțelege, măcar din inteligență, dacă nu din respect, că trebuie să schimbe ceva – rapid. Pacienții merită mai mult decât tratamente medicale – merită grijă, demnitate și respect în fiecare detaliu. Iar acest lucru începe cu normalitatea.”, a mai scris Alexandru Rogobete.

Personalizate pentru tine