Bilanț sumbru în Gaza: Ministrul Sănătății anunță că au murit aproape 68.000 de persoane de la începutul războiului

Sursă foto: Shutterstock.com

Bilanț sumbru în Gaza: Ministrul Sănătății anunță că au murit aproape 68.000 de persoane de la începutul războiului

Cuprins Articol:
Ministrul Sănătăţii din Fâşia Gaza, aflat sub autoritatea Hamas, a anunţat că 67.869 de persoane au fost ucise în enclava palestiniană de la începutul războiului între mişcarea islamistă palestiniană şi Israel, transmite AFP, conform Agerpres.

Bilanțul totalizează doar victimele de pe partea palestiniană

'Bilanţul total al agresiunii israeliene începând de pe 7 octombrie 2023 se ridică acum la 67.869 de martiri', a indicat ministerul.

Acesta continuă recuperarea trupurilor neînsufleţite din teritoriul palestinian, în timp ce preşedintele american Donald Trump a declarat sfârşitul războiului în Gaza după intrarea în vigoare vineri, la ora 09.00 GMT, a unei încetări a focului negociate sub egida sa.

Hamas și Israel au semnat un acord de pace. Va avea loc un Summit al Păcii în Egipt

Într-o sesiune specială a Knesset-ului - legislativul Israelului - Netanyahu l-a elogiat pe preşedintele american Donald Trump pentru rolul de mediator al Statelor Unite. În privinţa planului propus de Washington, prim-ministrul a fost foarte clar: "Voi respecta această pace".

El a adăugat că duşmanii Israelului înţeleg acum că atacul islamiştilor palestinieni din 7 octombrie 2023 împotriva ţării sale a fost "o greşeală catastrofală". Israelul a putut face paşii necesari către încheierea războiului declanşat atunci cu ajutorul "susţinerii fără echivoc" din partea lui Trump, a afirmat Netanyahu, arătând că principiul cel mai important a fost "pace prin forţă".

Premierul a anunţat că îi va decerna preşedintelui Statelor Unite Premiul Israel, una din cele mai înalte distincţii ale ţării; Trump ar urma să fie primul străin căruia i se acordă.

Parlamentul israelian s-a reunit în sesiune specială la numai câteva ore după ce ultimii ostatici israelieni au fost eliberaţi din Gaza, conform acordului de pace.

Preşedintele american a fost prezent la eveniment, iar Netanyahu i s-a adresat direct de la tribună: "Sub îndrumarea dumneavoastră, putem realiza noi tratate de pace cu ţările arabe din regiune şi cu ţările musulmane mai îndepărtate". El a anticipat că "sub conducerea preşedintelui Trump, asta se va întâmpla mai devreme decât cred unii". Reamintind Acordurile Abraham încheiate în primul mandat al acestuia la Casa Albă, Netanyahu a mai declarat: "Ca prim-ministru al Israelului, le întind mâna celor care doresc pacea cu noi. Nimeni nu doreşte pacea mai mult decât poporul Israelului".

Personalizate pentru tine