„Toate părţile au convenit să înceapă negocieri directe”
"Toate părţile au convenit să înceapă negocieri directe la o dată şi un loc care urmează să fie stabilite de comun acord", potrivit unui comunicat difuzat de Departamentul de Stat american, scrie Agerpres.
"Participanţii au avut discuţii productive cu privire la măsurile care trebuie luate pentru a lansa negocierile directe dintre Israel şi Liban", a adăugat aceeaşi sursă.
Prima întâlnire la acest nivel de reprezentare între cele două ţări din 1993
Acest lucru vine după primele discuţii directe la nivel de ambasadori între Israel şi Liban care au avut loc la Washington sub auspiciile şefului diplomaţiei americane, Marco Rubio.
La întâlnire, prima la acest nivel de reprezentare între cele două ţări din 1993, au participat ambasadorul israelian Yechiel Leiter şi libanez Nada Hamadeh Moawad, precum şi ambasadorii SUA în Liban, Michel Issa, şi la ONU, Mike Waltz.
"Statele Unite şi-au exprimat speranţa că negocierile pot depăşi cadrul acordului din 2024 şi pot duce la un acord de pace global", potrivit comunicatului care precizează că Washingtonul şi-a reafirmat "sprijinul pentru dreptul Israelului de a se apăra împotriva atacurilor neîncetate ale Hezbollah".
Statele Unite au salutat această "etapă istorică"
Statele Unite au salutat această "etapă istorică" şi şi-au "exprimat sprijinul pentru continuarea discuţiilor, precum şi pentru proiectele guvernului libanez care vizează să restabilească monopolul forţei şi să pună capăt influenţei excesive a Iranului", continuă textul.
În plus, Washingtonul susţine că orice acord de încetare a focului în Liban trebuie "încheiat între cele două guverne, sub auspiciile Statelor Unite, şi nu printr-un canal paralel". Aceasta este o referire implicită la cererea Iranului ca armistiţiul existent cu Statele Unite să fie extins şi la Liban.