FOTO: Zece tablouri furate din Italia au fost găsite în România. Operele de artă valorează peste 90.000 de euro

Sursă foto: politiaromana.ro

FOTO: Zece tablouri furate din Italia au fost găsite în România. Operele de artă valorează peste 90.000 de euro

Cuprins Articol:
Zece picturi, în valoare de 90.000 de euro, sustrase din Italia au fost recuperate în România şi predate reprezentanţilor autorităţilor italiene, a informat Poliţia Română.

Tablourile au fost furate din Italia în 2024

Potrivit unui comunicat al IGPR transmis Agerpres,  Direcţia de Investigaţii Criminale din Inspectoratul General al Poliţiei Române a predat către reprezentanţii Comandamentului Carabinierilor pentru Protecţia Patrimoniului Cultural zece picturi recuperate în România, în cadrul unui dosar penal instrumentat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa.

Sursă foto: politiaromana.ro



"Investigaţiile au fost declanşate în urma obţinerii de către poliţiştii de investigaţii criminale a unor informaţii privind existenţa pe teritoriul României a zece picturi susceptibile de a proveni din infracţiuni comise pe teritoriul Italiei. În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit că cele zece picturi ar fi fost sustrase, la data de 23 august 2024, dintr-o locuinţă situată în localitatea Bassano del Grappa, din Republica Italiană, fiind ulterior introduse ilegal în România, prejudiciul fiind de peste 90.000 de euro", se precizează în comunicat.

Sursă foto: politiaromana.ro

Percheziții în județul Constanța

În perioada 6 - 7 martie 2025, au fost puse în executare de către poliţişti mai multe mandate de percheziţie domiciliară în judeţul Constanţa, fiind ridicate cele zece tablouri ce fac obiectul furtului, mai multe medii de stocare şi sisteme informatice. Activităţile investigative au condus la descoperirea şi recuperarea integrală a bunurilor culturale, precum şi la documentarea activităţii infracţionale a persoanelor, cercetările fiind efectuate, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, faţă de patru cetăţeni români, pentru furt calificat şi import ilegal de bunuri culturale pe teritoriul României, menţionează sursa citată.

Sursă foto: politiaromana.ro



Cooperarea internaţională cu autorităţile italiene s-a desfăşurat prin canalele oficiale de cooperare judiciară şi poliţienească, schimbul securizat de informaţii fiind realizat prin intermediul instrumentelor Europol. 

Personalizate pentru tine