Federația Silva cere Guvernului și Ministerului Muncii să corecteze proiectul Legii privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, astfel încât veniturile personalului silvic să nu fie diminuate, potrivit comunicatului transmis de organizație și citat de Agerpres.
De ce spun sindicaliștii că silvicultorii pot pierde 25% din venituri
Federația Silva amintește că, din 2008, odată cu adoptarea Codului silvic prin Legea nr. 46/2008, personalul silvic a primit un spor de risc de 25% din salariul de bază. Sindicaliștii spun că acesta a fost acordat pentru a recunoaște condițiile dificile de muncă, gradul ridicat de periculozitate, responsabilitatea profesională și riscurile specifice activității.
„Dacă proiectul legii salarizării va fi adoptat în forma actuală, s-ar produce o reducere substanţială a veniturilor personalului silvic”, avertizează Federația Silva.
Potrivit organizației, măsura ar afecta mii de silvicultori din autoritatea publică centrală pentru silvicultură, Garda Forestieră Națională, gărzile forestiere județene, ocoalele silvice de stat, de regim și private, Regia Națională a Pădurilor și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea”, scrie Agerpres.
Sporul de risc a fost eliminat, dar trebuia compensat
Odată cu intrarea în vigoare a noului Cod silvic, adoptat prin Legea nr. 331/2024, sporul de risc a fost eliminat. Pentru ca veniturile personalului silvic să nu scadă, legiuitorul a introdus însă o majorare echivalentă cu 25% a salariului de bază, la art. 137 alin. (4) din Codul silvic.
Federația Silva susține că această majorare nu reprezintă un beneficiu salarial nou, ci o compensare pentru pierderea sporului de risc.
„Părea că nedreptatea a fost reparată. Dar majorarea nu a mai fost aplicată, fiind suspendată prin OUG nr. 4/2025”, arată Federația Silva, conform Agerpres.
Sindicaliștii precizează că prevederea are rolul de a menține veniturile aflate în plată și de a evita reducerea cu 25% a salariilor personalului silvic.
Ce cere Federația Silva Guvernului
Federația Silva susține că proiectul noii legi a salarizării, publicat în consultare la 25 mai 2026, propune abrogarea articolului din Codul silvic care asigura compensarea de 25%.
Organizația a transmis, pe 26 mai 2026, o solicitare către Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, cerând eliminarea acestei prevederi din proiect.
„Federaţia Silva a arătat că art. 137 alin. (4) din Codul silvic nu instituie un beneficiu salarial nou, ci asigură compensarea fostului spor de risc şi protejarea veniturilor existente ale personalului silvic”, scrie Agerpres.
Sindicaliștii cer ca punctul 18 de la art. 36 alin. (1) din proiectul legii salarizării să fie eliminat.
„Salariații sunt expuși acelorași condiții grele de muncă”
Federația Silva afirmă că personalul silvic continuă să lucreze în condiții dificile și cu responsabilități ridicate privind administrarea, paza, protecția și gestionarea durabilă a pădurilor.
„Aceşti salariaţi sunt expuşi în continuare aceloraşi condiţii grele de muncă, aceluiaşi grad de periculozitate şi aceloraşi responsabilităţi privind administrarea, paza, protecţia şi gestionarea durabilă a pădurilor”, susține organizația.
Federația mai arată că menținerea prevederii din Codul silvic este necesară pentru evitarea inechităților salariale, protejarea veniturilor aflate în plată și respectarea angajamentului public potrivit căruia salariații nu trebuie să înregistreze diminuări de venituri.
Organizația sindicală spune că este dispusă să participe la consultări cu argumente juridice, sociale și profesionale, astfel încât veniturile silvicultorilor să nu fie afectate de noua lege a salarizării, scrie Agerpres.