Moțiunea împotriva ministrului Internelor, Cătălin Predoiu, respinsă de Senat

Sursǎ foto: Agerpres

Moțiunea împotriva ministrului Internelor, Cătălin Predoiu, respinsă de Senat

Cuprins Articol:
Senatul a respins, în data de 22 decembrie, moţiunea simplă împotriva ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, scrie Agerpres. S-au înregistrat 31 de voturi "pentru" şi 51 de voturi "împotrivă".

Ce critici i s-au adus lui Predoiu. Care este punctul de vedere al partidelor din Opoziție

Moţiunea simplă depusă de AUR a fost intitulată "România are prea mult noroc pentru a mai avea nevoie de politicieni mediocri. Culpa morală şi eşecul politic al ministrului Cătălin Marian Predoiu".

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a respins, în plenul Senatului, criticile din moţiunea simplă iniţiată de AUR la adresa sa, prezentând mai multe măsuri luate în domeniul internelor şi a arătat că i se pune în sarcină nejustificat disfuncţiile din justiţie.

"Întotdeauna pregătit să demisionez dacă mi-o cereau majoritatea, premierul, partidul sau preşedintele, fără să fie nevoie de moţiune. Deocamdată pare că nu este cazul. Până când e cazul, daţi-mi voie să vă salut colegial şi amical şi să-mi continui munca", a spus Predoiu, la dezbaterea moţiunii simple intitulate "România are prea mult noroc pentru a mai avea nevoie de politicieni mediocri. Culpa morală şi eşecul politic al ministrului Cătălin Marian Predoiu", iniţiată de AUR.

Potrivit lui Predoiu, orice ministru trebuie să aplice programul de guvernare şi "e o premieră politică reproşul îndeplinirii unui program de guvernare". Mai mult, el a arătat că sunt probleme în sistemul judiciar de vreme ce există magistraţi care reclamă acest lucru, dar nu poate fi învinuit el.

Reacția ministrului de la Interne și opiniile Coaliției

"Moţiunea pune problema şi longevităţii mele pretins inutile a mandatului, mandatele de ministru, precum şi faptul că am candidat o singură dată şi am obţinut doar 11% în Bucureşti. Se spune că am avut parte de 12 ani de privilegii. Am avut întotdeauna reţineri să vorbesc despre ceea ce fac, de regulă se vorbeşte doar despre MCV şi Schengen în legătură cu persoana şi activitatea mea. 

Din vina mea nu se cunosc multe alte lucruri pe care le-am făcut, împreună cu echipele pe care le-am condus şi nu e timp aici să le dezvolt şi nici în firea mea să o fac. Dar cred că, dacă eram inutil, cum spuneţi dumneavoastră, nu mă cooptau în echipele lor şapte prim-miniştri şi nu ar fi acceptat prezenţa mea în guvern trei preşedinţi. 

Nu le-a sucit nimeni mâna la spate, nu avea cine. Din cei opt ani de mandat de ministru, patru i-am făcut fără un partid politic în spate. Eu am funcţionat permanent pe principiul: ai greşit, ai plecat, pentru că nu am avut partid politic care să mă apere dacă greşeam", a subliniat Cătălin Predoiu. 

În timpul luărilor de poziție pe textul moțiunii înaintate de AUR, senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc a declarat, în plen, că moţiunea simplă la adresa ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, este "cea mai aberantă" de până acum, menţionând că toate criticile au fost făcute "greşit, strâmb şi cu ţinta deplasată".

"Trebuie să vă spun cu toată sinceritatea: aceasta este, până acum, cea mai aberantă moţiune pe care am dezbătut-o în Senat. Şi nu pentru că aţi criticat un ministru - e dreptul opoziţiei - ci pentru că aţi făcut-o greşit, strâmb şi cu ţinta deplasată. Aţi depus o moţiune împotriva ministrului de Interne de astăzi, ca să-l daţi jos din funcţia de ministru al Justiţiei pe care a îndeplinit-o până acum câţiva ani. Aţi greşit nu doar instituţia, ci şi epoca. Aţi greşit timing-ul. Aţi întârziat cel puţin doi ani şi jumătate", a afirmat Pauliuc, la dezbaterea moţiunii simple intitulată "România are prea mult noroc pentru a mai avea nevoie de politicieni mediocri. Culpa morală şi eşecul politic al ministrului Cătălin Marian Predoiu".

Potrivit lui Pauliuc, moţiunea este împotriva ministrului de Interne în mandatul căruia România a reuşit aderarea la Schengen.

"Aici e marea ipocrizie: patriotismul dumneavoastră ţine până la primul rezultat care nu vă aparţine. Şi nici nu vă opriţi la Schengen. Mergeţi mai departe şi încercaţi să relativizaţi şi să murdăriţi tot ce s-a construit", a adăugat Pauliuc.

Ea a mai spus că România a fost validată să intre în Visa Waiver în 2024 şi acest lucru i se datorează lui Cătălin Predoiu prin muncă, negocieri, cooperare instituţională.

"Şi ştiţi ce e mediocru cu adevărat? Mediocru e să numeşti noroc ceea ce alţii obţin prin muncă. Iar cu ridicarea MCV şi promovarea Legilor Justiţiei, moţiunea dumneavoastră se prăbuşeşte de tot, pentru că vă contraziceţi singuri. Legile Justiţiei au fost dezbătute un an, cu toate părţile interesate pe plan intern. Nu pe ascuns, nu noaptea, nu prin şiretlicuri. Au fost discutate, întoarse pe toate feţele, şi au fost agreate apoi la nivel european - inclusiv în dialog cu Comisia Europeană şi cu standarde asumate în raport cu Comisia de la Veneţia. Iar rezultatul politic major a fost limpede: MCV a fost ridicat. Păi, nu eraţi voi cei care susţineaţi că politicile pe justiţie trebuie să ni le facem la nivel naţional? Şi acum îl criticaţi pe Cătălin Predoiu tocmai pentru că a împlinit acest deziderat?", a mai spus Pauliuc iniţiatorilor moţiunii.

Potrivit acesteia, moţiunea aceasta nu e despre Cătălin Predoiu, nu e despre siguranţa românilor, nu e despre politici publice, nu e despre soluţii ci despre un singur lucru: încercarea opoziţiei de a arunca cu noroi în paşii înainte pe care i-a făcut România".

"Şi să fim foarte clari: AUR nu atacă un ministru pentru că a greşit - îl atacă pentru că a reuşit. Şi mai e ceva: AUR vorbeşte despre moralitate. Dar moralitatea nu e un cuvânt pe care îl fluturi ca să pari superior. Moralitatea înseamnă să fii consecvent, să îţi slujeşti ţara când ocupi o demnitate publică şi să obţii rezultate concrete pentru România şi pentru români. Moralitatea nu înseamnă să te declari patriot, iar când România reuşeşte, să încerci să-i pedepseşti pe cei care au făcut posibilă această reuşită. În concluzie: această moţiune e tardivă, e strâmbă şi e scrisă cu prejudecăţi, nu cu argumente. PNL nu va vota un pamflet. PNL va vota faptele. Iar faptele arată că, în momente-cheie, Cătălin Predoiu a dus România înainte", a mai spus Pauliuc.

Personalizate pentru tine