Prima amenințare cu demiterea la adresa lui Bolojan, după intrarea României în recesiune tehnică: „Experimentul s-a terminat”

Sursa foto: Shutterstock / LCV

Prima amenințare cu demiterea la adresa lui Bolojan, după intrarea României în recesiune tehnică: „Experimentul s-a terminat”

Cuprins Articol:
Anunțul privind intrarea României în recesiune tehnică a încins spiritele pe scena politică, producând o serie de acuzații între politicienii de la masa mare. Claudiu Manda, secretarul general al PSD, îl avertizează pe premierul Ilie Bolojan că riscă să fie schimbat din funcție, după publicarea datelor oficiale care arată că România a intrat în recesiune tehnică.

Ce urmează în Coaliția de guvernare după intrarea României în recesiune tehnică

„Domnule prim-ministru, ați demonstrat ce puteți. Experimentul s-a terminat. Recesiunea economică este un semnal de avertizare care nu mai poate fi ignorat. Datele publicate de Institutul Național de Statistică confirmă oficial intrarea României în recesiune tehnică. Nu este o simplă fluctuație statistică, ci consecința directă a unei politici economice GREȘITE, impuse RIGID și menținute în ciuda avertismentelor repetate ale PSD”, a scris Claudiu Manda pe pagina de facebook.

Secretarul general al PSD a enumerat și măsurile pe care formațiunea le-a susținut pentru relansarea economică. În postarea sa, Manda acuză Guvernul Bolojan că le-ar fi ignorat sau amânat.

„Am susținut constant un program coerent de relansare: investiții strategice, sprijin pentru producția internă și IMM-uri, absorbție accelerată a fondurilor europene, predictibilitate fiscală și protejarea puterii de cumpărare. Aceste măsuri au fost amânate, diluate sau respinse.

În locul unui echilibru între disciplină și dezvoltare, am asistat la o abordare FIXISTĂ, ruptă de realitatea economică

Claudiu Manda, secretar general al PSD

 

Claudiu Manda, mesaj pentru Ilie Bolojan: “Schimbați-vă sau vă schimbăm!”

În final, Claudiu Manda a subliniat că PSD și-a asumat responsabilitatea guvernării, dar nu poate susține la nesfârșit actuala direcție economică.

 „Rezultatul este astăzi oficial: după luni de sacrificii resimțite de oameni, România a ajuns în recesiune. PSD și-a asumat responsabilitatea guvernării și a încercat să corecteze această direcție din interior. Dar responsabilitatea nu înseamnă să girezi la nesfârșit o strategie care produce blocaj economic și tensiune socială. În forma actuală, această direcție nu poate continua. Domnule Bolojan, ca de la oltean la ardelean, vă spun un singur lucru: schimbați-vă sau vă schimbăm!”, a încheiat secretarul general al PSD.

Ce înseamnă recesiune tehnică?

Recesiunea tehnică este o perioadă de încetinire economică caracterizată prin două trimestre consecutive de scădere a produsului intern brut (PIB).

„Recesiune tehnică are ca definiție de manual două trimestre de scădere consecutivă a economiei. Consumul intră lovit în acest an, deci nu cred că anul acesta va avea o contribuție pozitivă la PIB, iar puterea de cumpărare va continua să scadă și anul acesta. Înseamnă că vom avea o inflație mai mare decât creșterea salariului”, spune Adrian Codirlașu.

Cifrele oferite de Institutul Național de Statistică arată că economia României a intrat oficial în recesiune tehnică. Acestea confirmă că ultimele două trimestre din 2025 au fost pe scădere, alături de primul trimestru din 2025. Economia a scăzut timp de trei trimestre în 2025, dar și în primele trimestre din anul electoral 2024. Dacă ne uităm la întregul an 2025, am avut o creștere economică de 0,6% față de 2024.

Ce a cauzat recesiunea?

După afișarea cifrelor de către INS, mai multe voci din PSD au dat vina pe premierul Ilie Bolojan pentru intrarea țării în recesiune. Totuși, conform lui Adrian Codirlașu, principalul vinovat sunt cheltuielile scăpate de sub control în 2023–2024.

„Ce a cauzat recesiune? Cheltuielile publice scăpate de sub control în 2023 și 2024. Aveam un deficit mare care trebuia corectat, problema era cine-l plătea. Automat, când se plătește corecția, economia nu crește. Problema a fost că deficitul a fost plătit de populație, prin taxe și inflație, iar acest lucru a fost cauzat de sectorul public. Corect era ca acolo să se facă corecția. Am fi avut același rezultat pe partea de evoluție economică, dar fără inflație”, spune acesta.

Personalizate pentru tine