România, calificată în mai multe finale la Campionatele Mondiale de canotaj

Sursă foto: Federația Română de Canotaj / Facebook.com

România, calificată în mai multe finale la Campionatele Mondiale de canotaj

Cuprins Articol:
Echipajele de dublu rame ale României s-au calificat, recent, în Finalele A la Campionatelor Mondiale de canotaj de la Shanghai (China), cu cei mai buni timpi din semifinale, conform Agerpres.

Sportivii români se vor lupta pentru medalii la Shanghai

La dublu rame feminin, Simona Radiş şi Magdalena Rusu au câştigat prima semifinală cu timpul de 6 min 58 sec 53/100.

Florin Arteni şi Florin Lehaci s-au impus în semifinala a doua la dublu rame masculin, cu timpul de 6 min 21 sec 99/100.

La patru vâsle masculin, Alexandru Gherasim, Nicu Chelaru, Cristian Nicoară şi Bogdan Horodişteanu au încheiat pe locul al patrulea în prima semifinală (5:53.20), la şase secunde de locul al treilea, ocupat de Ucraina. Primele trei echipaje din semifinală s-au calificat în Finala A, iar restul vor evolua în Finala B.

România a calificat două echipaje direct în Finalele A, la patru vâsle feminin şi patru rame feminin.

România participă cu 12 echipaje la Campionatelor Mondiale de canotaj de la Shanghai (China), în perioada 21-28 septembrie, inclusiv la probele mixte de dublu vâsle şi 8+1, introduse în premieră în competiţie.

Canotajul, unul dintre sporturile care au adus cele mai multe medalii de aur României la Olimpiadă

La Olimpiada de vară de la Paris din 2024, canotajul a fost printre sporturile în care românii s-au evidențiat cel mai vizibil, ieșind la rampă în mai multe probe, atât la feminin, cât și la masculin. 

Astfel, sportivii noștri au obținut medalii de aur la aceste discipline pe apă, deși nu dispun de un spațiu dedicat de pregătire în țară. 

Au obținut medalia de aur canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin

Personalizate pentru tine