Care ar fi fost cel mai bun pachet de relansare economică: scăderea taxelor
Ministerul de Finanțe a lansat pachetul de relansare economică, care conține măsuri pentru stimularea investițiilor, dar și facilități fiscale pentru firmele românilor. Chiar dacă, în esență, acest pachet ar trebui să ducă la creștere economică, specialistul Adrian Codirlașu spune că efectul, cel puțin pe termen scurt, va fi unul redus, iar cea mai bună relansare economică era scăderea taxelor care ne-au dus la recesiune.
„Am avut recesiune tehnică, adică jumătate de an economia a scăzut, aceasta fiind cauzată de creșterile de taxe. Acum, dacă avem un spațiu fiscal, normal era să tratăm cauza, adică taxele. Normal trebuia mers pe reducere de taxe, fiindcă ele au cauzat situația economică, nu pe alte cheltuieli, ca apoi să crească din nou taxele. Asta s-a întâmplat în ultimii ani, am avut în continuu majorări de taxe care au dus la creștere de venituri, dar cheltuielile au crescut și mai tare”, spune Adrian Codirlașu.
Cifrele oferite de Institutul Național de Statistică arată că economia României a intrat oficial în recesiune tehnică. Acestea confirmă că ultimele două trimestre din 2025 au fost pe scădere, alături de primul trimestru din 2025. Economia a scăzut timp de trei trimestre în 2025, dar și în primele trimestre din anul electoral 2024. Dacă ne uităm la întregul an 2025, am avut o creștere economică de 0,6% față de 2024.
România nu poate să crească cu oameni ale căror venituri nu cresc
Specialistul în investiții spune că economia României nu poate să crească atâta timp cât cetățenii ei nu își permit să consume. Conform acestuia, o scădere de taxe ar fi fost un semnal că Guvernului chiar îi pasă de banii oamenilor.
„Dacă chiar vrem să relansăm economia, trebuie să lăsăm banii oamenilor, nu să-i luăm prin taxe, după care să ne mirăm că scade economia. Ar fi fost un semnal că Guvernul e atent la banii oamenilor: nu îi ia, apoi se uită cum să îi cheltuie”, spune acesta.
Poate să crească o economie doar din investiții? Consumul reprezintă 60% din PIB
La anunțul cu privire la recesiunea tehnică din România, Guvernul Bolojan a spus că scăderea economiei reprezintă migrarea de la o economie bazată pe consum, la una bazată pe investiții. Totuși, economistul Adrian Codirlașu spune că impactul bugetar al pachetului de relansare economică va fi extrem de mic, momentan, mai ales că, în economie, consumul reprezintă 60% din PIB.
„Impactul acestui pachet (n.red: asupra bugetului) va fi extrem de mic. Problema este consumul, care nu crește. Într-o economie, consumul reprezintă 60% din PIB. În România, scăzând venitul real, este clar că consumatorul își va ajusta consumul. Anul acesta, în continuare, vor scădea veniturile în termeni reali, vom avea inflație mai mare decât creșterea economică. Prin urmare, nici anul acesta consumul nu își va reveni. Probabil nu vom mai avea scăderi atât de mari, dar în niciun caz nu va contribui la creștere economică”, conchide expertul.