Consilier general OCDE: România ar putea adera în 2026

Sursǎ foto: Achim Wagner / Shutterstock.com

Consilier general OCDE: România ar putea adera în 2026

Cuprins Articol:

Secretarul general al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), Mathias Cormann, a declarat că România este în punctul de a îndeplini toate analizele tehnice pentru aderarea la OCDE în următoarele aproximativ 12 luni, scrie Agerpres.

România, tot mai aproape să bifeze toate criteriile de aderare la OCDE

„Împreună, România şi OCDE, am făcut progrese excelente de când România a devenit candidat la aderare în ianuarie 2022. După cum ştiţi, procesul de aderare la OCDE implică realizarea unor angajamente legate de legislaţia, politicile şi practicile României. (...) Astăzi, 12 din cele 25 de comitete şi-au finalizat evaluările şi au o opinie în general pozitivă când vine vorba despre concurenţă şi despre politicile care au fost făcute în România pentru dezvoltarea ei”, a spus Cormann, la Palatul Cotroceni.

„Avem opinii în general pozitive. La începutul lunii aprilie ne aşteptăm să avem încă o astfel de opinie pozitivă. Mai avem, de asemenea, şi anumite situaţii în care am făcut câteva recomandări către România ca să putem îndeplini standardele necesare OCDE pentru aderare. Cred că suntem în punctul în care să îndeplinim toate aceste analize tehnice în următoarele aproximativ 12 luni şi să ajungem ca Guvernul României să finalizeze acest proces de aderare în 2026”, a adăugat acesta.

„Până acum acest proces de aderare a însemnat un progres semnificativ", a declarat Mathias Cormann, într-un mesaj video transmis la conferinţa "România şi OCDE - Principalul proiect de ţară după NATO, UE şi Schengen".

El a arătat că România a semnat în 2023 'Convenţia împotriva mitei' şi a precizat că evaluarea din octombrie a arătat progresele realizate pentru implementarea acesteia. A vorbit şi despre majorarea salariilor în România, menţionând că organizaţia a făcut recomandări pentru ca românii să beneficieze de creşterea economică.

Cormann: Beneficii clare pentru mediul de afaceri din România prin intrarea în OCDE

"Pentru mediul de afaceri din România, procesul de aderare şi alinierea la standardele OCDE va duce la beneficii clare", a subliniat Mathias Cormann.

Oficialul a încurajat implicarea continuă a comunităţii de afaceri, sindicatelor şi societăţii civile în modelarea procesului de aderare la OCDE.

"O colaborare strânsă cu sectorul privat şi alţi factori de decizie va fi esenţială pentru maximizarea beneficiilor aderării la OCDE", a adăugat secretarul general al OCDE.

El a punctat şi rolul României în consolidarea dimensiunii globale a OCDE, în special prin implicarea sa în programele regionale pentru Europa de Sud-Est, Eurasia şi Africa.

"Perspectiva unică şi experienţele de politică ale României vor contribui la activitatea OCDE de construire a unor punţi între economiile avansate, emergente şi în dezvoltare", a afirmat el. Mathias Cormann şi-a exprimat aşteptarea ca România să ocupe în viitor un loc la masa Consiliului OCDE.

"Aderarea României va aduce beneficii reale şi tangibile pentru cetăţeni şi va consolida şi mai mult poziţia sa pe scena economică globală. Aşteptăm cu nerăbdare să primim România ca membru cu drepturi depline al familiei OCDE", a susţinut el.

Ciolacu: Intrarea în OCDE, cuplată cu Schengen și completarea PNRR, „momentul de grație” al României

„"Imediat cum am preluat primul mandatul de premier, am anunţat că aderarea la OCDE este cel mai important obiectiv strategic pentru dezvoltarea şi modernizarea României. De aceea, cred că trebuie să folosim orice prilej, cum este şi cel de azi, ca să le explicăm românilor de ce acesta merită să fie un efort naţional,” a declarat premierul Marcel Ciolacu.

„Pentru că apartenenţa la OCDE înseamnă investiţii mai mari, un rating de ţară mai bun, un cadru de concurenţă echitabil pentru companii şi un sistem fiscal în care resursele vor fi utilizate mai eficient. Pe scurt, o administraţie publică mai performantă. Înseamnă a îmbunătăţi viaţa fiecărui român, prin servicii sociale moderne, la noi standarde ale calităţii", a explicat Ciolacu.

El a dat ca exemplu o măsură care urmează să se aplice în domeniul educaţiei, la recomandarea OCDE.

"Profesorii din România vor fi evaluaţi anual de pe o platformă online, cu analize ale performanţei elevilor şi feedback de la colegi şi directori ai şcolii, toate gestionate digital. Iar aceste evaluări vor influenţa direct salariul dascălilor. Scopul este ca plata profesorilor să fie corelată cu performanţa actului de educaţie, o aşteptare unanimă la nivelul societăţii. Este un exemplu din zecile de progrese concrete acumulate în ultimul an şi jumătate, parcurs în care am reuşit să obţinem 12 avize formale din partea Comitetelor OCDE care ne evaluează, aproape jumătate din totalul necesar", a mai declarat Ciolacu.

Autorităţile de la Bucureşti, a arătat el, sunt obligate să menţină acelaşi ritm susţinut şi în acest an ca să obţină toate avizele rămase.

"Adevărul este că aderarea la OCDE, gestionată simultan cu finalizarea PNRR, reprezintă cel mai dur, complex şi sofisticat examen administrativ dat de România de la integrarea europeană încoace. A trebuit să învăţăm să lucrăm aplicat, în echipe largi şi într-un format interministerial, pe cele 26 de domenii de activitate, unde suntem evaluaţi la sânge, pentru a atinge standardele ţintite. Însă dacă facem un calcul de efort versus beneficii, avantajele sunt uriaşe. Conform previziunilor Băncii Naţionale a României, cât şi ale celor venite dinspre mediul privat, intrarea în acest club select va deschide economiei româneşti oportunităţi enorme", a subliniat Ciolacu.

El a punctat că aderarea la OCDE reprezintă un proiect de ţară şi un mesaj clar că România doreşte să intre în rândul ţărilor dezvoltate.

"În momentul în care intrăm în OCDE, în primul an fiscal, PIB-ul României poate creşte cu aproape 7 puncte procentuale. Ar înseamna că până în 2030 avem şanse mari să atingem media europeană la un indicator extrem de relevant, numit PIB pe cap de locuitor raportat la paritatea puterii de cumpărare. Asta va aduce României acces la finanţare şi la capital mult mai ieftine, plus un avans masiv în clasamentul destinaţiilor de investiţii”, a spus premierul.

„Mai mult, vom avea un loc la masa unde se decid marile politici fiscale şi economice cu impact global. Aderarea la OCDE, cuplată cu integrarea deplină în Schengen şi finalizarea PNRR, reprezintă momentul de graţie al dezvoltării României moderne. Asta presupune să ducem însă până la capăt reforme substanţiale, să accesăm 100% din fondurile europene disponibile şi să accelerăm procesele de convergenţă economică", a afirmat Ciolacu.

Premierul a amintit că România a făcut progrese majore atunci când întreaga societate s-a aliniat în spatele unui ideal naţional.

"Eu cred că aderarea la OCDE este un asemenea moment crucial pentru viitorul României. Este o şansă istorică de a ne recâştiga coeziunea socială şi solidaritatea naţională şi de a împlini un destin ambiţios, pe care România îl merită din plin: acela de a deveni o putere economică europeană. Pentru că doar un stat cu o economie puternică poate spera, în lumea de azi, să fie o voce care să conteze efectiv la nivel internaţional", a mai afirmat Ciolacu.

Bolojan: Intrarea în OCDE, o „ancoră” pentru modernizarea României

"Cred că această calitate de membru al acestei organizaţii va fi o ancoră pentru modernizarea în continuare a ţării noastre, pentru întărirea poziţiei sale în rândul în democraţiilor, pentru o economie deschisă, toate acestea reflectându-se în câştiguri şi beneficii pentru toţi românii”, a spus președintele interimar.

„Şi cred că printre avantajele accederii la această organizaţie înseamnă şi un plus de atracţie pentru investiţii în România, înseamnă o consolidare a poziţiei ţării noastre în raport cu instituţiile internaţionale, acces la o vastă expertiză de specialitate în preluarea unor politici publice cât mai bune, care să ne permită ca din Bucureşti şi până la marginea ţării să putem crea condiţii de dezvoltare”, a adăugat Bolojan.

„Credem în colaborarea dintre state şi o considerăm esenţială în politica noastră externă şi cred că şi noi am putea să contribuim după ce vom deveni membri ai OCDE la îmbogăţirea activităţii acestei organizaţii şi la consolidarea ei la nivel global", a spus Bolojan.

Preşedintele interimar a afirmat că "nu un preşedinte sau un guvern schimbă o ţară, ci oamenii din acea ţară, companiile care investesc".

"Dar e adevărat că guvernările şi administraţia creează condiţiile, un context pentru ca oamenii din ţara noastră să-şi pună în valoare talentele, creativitatea şi pentru ca firmele şi oamenii de afaceri să poată să facă afaceri performante şi să poată prospera şi la rândul lor să creeze dezvoltare şi prosperitate în jurul lor”, a adăugat acesta.

„Simbolic, cred că putem să ne adunăm eforturile, atât cei care suntem în administraţie, cât şi cei care participă pe fond la acest proces pentru a avea în perioada următoare reglementări mai bune, care să creeze condiţii mai bune de dezvoltare, pentru ca oamenii să ia decizii corecte, să facem tot ce ţine de noi pentru a avea o guvernare cât mai bună, pentru a accesa fondurile europene, pentru a ţine deficitele sub control, pentru a crea condiţii în care munca şi performanţa să fie premiate, iar lipsa de performanţă să fie descurajată şi în felul acesta dumneavoastră, cei care duceţi România în spate, românii şi companiile care au investit în România veţi putea într-adevăr că creaţi plus valoare şi aceste condiţii pentru o viaţă mai bună în ţara noastră", a adăugat Bolojan.

Personalizate pentru tine