Dezbaterea în jurul instaurării unei majorităţi digitale s-a amplificat în Europa, după ce Australia a devenit în decembrie prima ţară ce a interzis reţelele sociale pentru cei sub 16 ani.
„Mergem înainte cu viteză maximă și determinare în aplicarea regulilor noastre europene. Tragem la răspundere acele platforme online care nu își protejează suficient copiii”, a declarat Ursula von der Leyen într-o conferință de presă la Bruxelles, potrivit Reuters.
Aplicația - care va fi compatibilă atât cu dispozitive mobile, cât și cu computere - va cere utilizatorilor să încarce pașaportul sau cartea de identitate pentru a-și confirma vârsta în mod anonim, a precizat președinta Comisiei Europene.
Aplicația le oferă părinților, profesorilor și îngrijitorilor un instrument puternic pentru a proteja copiii, pentru că vom avea toleranță zero față de companiile care nu respectă drepturile copiilor noștri
Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene
Președinta Comisiei Europene a mai declarat, într-o postare pe X, că „este datoria părinților să-și crească copiii, nu a platformelor”, potrivit Digi 24.
Deși nu a fost încă adoptată o legislație obligatorie la nivelul UE, Parlamentul European a aprobat în noiembrie un raport prin care se solicită o vârstă minimă de 16 ani pentru accesul la rețelele sociale în toate statele membre.
Comisia Europeană dezvoltă din anul trecut un sistem digital armonizat de verificare a identității.
Raed Arafat vrea ca România să interzică accesul minorilor la rețelele sociale
Mai multe state, precum Franța, Australia, Regatul Unit, Spania sau Norvegia, au interzis accesul copiilor și adolescenților la rețelele sociale.
În contextul în care România se confruntă cu o serie de derapaje grave ale adolescenților în ultima perioadă, Raed Arafat, șeful DSU, consideră că România ar trebui să se gândească la implementarea acestei interdicții.4
”Stăteam și reflectam, mai ales după ultimele evenimente extrem de grave care au avut ca principali actori copii și adolescenți: nu ar fi acum momentul potrivit ca și România să facă un pas curajos și responsabil și să se alăture statelor care discută sau au decis deja limitarea accesului copiilor și adolescenților la rețelele de socializare? Nu este vorba despre cenzură. Este vorba despre protecție. Este vorba despre protecția sănătății mintale a copiilor și adolescenților”, a scris șeful DSU, pe pagina sa de Facebook.
Arafat a precizat și că rețelele sociale au devenit un spațiu favorabil pentru cyberbullying, umilire publică și stigmatizare, presiune socială constantă și comparație toxică și validare artificială.
”Aceste platforme se bazează pe mecanisme sofisticate de manipulare, construite pentru captarea atenției și generarea dependenței. Un copil sau un adolescent nu are încă maturitatea neurologică și emoțională necesară pentru a se apăra în fața unor algoritmi concepuți deliberat să exploateze vulnerabilități”, mai notează acesta, în postarea sa.
România, o țintă majoră pentru fraudele online
România se află printre cele mai afectate piețe din Europa. Deși are o populație mai mică decât alte state vest-europene, utilizatorii români au generat 12,6% din veniturile totale europene provenite din reclame frauduloase: un procent mai mare decât cel înregistrat în Regatul Unit (11%), Franța (9,5%) sau Germania (9,9%).