Prințul Paul al României, arestat în Franța

Sursǎ foto: Agerpres.ro

Prințul Paul al României, arestat în Franța

Prințul Paul al României a fost arestat în Franța, după ce justiția din România a emis un nou mandat european de arestare pe numele lui. Este a treia oară când autoritățile române încearcă să obțină extrădarea acestuia, scrie Digi24.ro.

Paul Phillipe al României a fost plasat în arest la domiciliu la Paris, în baza mandatului de arestare european emis de autorităţile române.

Potrivit surselor, în urma solicitărilor adresate de către SIRENE România, către SIRENE Franţa, luni, autorităţile franceze au informat că acesta a fost arestat la domiciliu, la ora 05:54, în Paris.

Pe numele acestuia, Curtea de Apel Braşov a solicitat Biroului SIRENE introducerea unei semnalări pentru arestare şi predare, în baza noului mandat european de arestare, şi a cerut retragerea celui vechi, scrie Digi24.ro.

Știre în curs de actualizare

Personalizate pentru tine