România egalează, la bob, o performanță veche de peste 50 de ani. Unde s-au clasat sportivii români la Olimpiada de Iarnă

Sursă: Facebook.com / Comitetul Olimpic și Sportiv Român

România egalează, la bob, o performanță veche de peste 50 de ani. Unde s-au clasat sportivii români la Olimpiada de Iarnă

Cuprins Articol:
România a obținut cel mai bun rezultat al său în cadrul actualei ediții a Jocurilor de Iarnă de la Milano Cortina prin cuplul Mihai Tentea și George Iordache care, în bobul de două persoane, au obținut o clasare în top 5, plasând țara noastră pe locul trei printre națiunile participante în urma Germaniei dominante și a Statelor Unite.

La Milano-Cortina 2026 s-a semnat o performanță istorică pentru bobul românesc

Deși România nu are, în continuare, vreo medalie obținută la această ediție a Olimpiadei de Iarnă, Mihai Tentea și George Iordache au reușit performanța carierei în bobul de două persoane (masculin), luptându-se de la egal la egal cu echipaje bine cunoscute din fenomen. Cei doi și-au arătat clar intențiile încă din antrenamente, reușind în a treia sesiune de antrenamente să obțină al doilea cel mai bun timp.

Cei doi au evoluat într-o manieră similară și în cele patru treceri cronometrate din cadrul probei olimpice, iar asta în fața unor echipaje germane foarte puternice, dar și a boburilor rapide din Statele Unite și Elveția. La jumătatea probei, Tentea și Iordache erau pe poziția a cincea, în condițiile în care cei doi plecaseră din România cu obiectivul de a se clasa în top 10 la această ediție a Jocurilor. 

După alte două treceri, cu o ultimă evoluție pe traseul de la Milano-Cortina în 55,53 secunde, Tentea și Iordache și-au reconfirmat locul al cincilea, în timp ce cele trei boburi ale Germaniei au monopolizat podiumul, deci au obținut și toate medaliile puse la bătaie. Pe poziția a patra în concurs a fost bobul Statelor Unite, iar ai noștri au luat fața elvețienilor. 

„Acesta este cel mai bun rezultat obținut de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina, depășind performanța înregistrată de Raluca Strămăturaru și Mihaela-Carmen Manolescu, care au terminat pe poziția a noua concursul olimpic de sanie, în proba de dublu feminin”, scrie Eurosport

România nu a mai obținut o medalie la JO de Iarnă din 1968

Această performanță a bobului de două persoane egalează evoluția României de la ediția din 1972 a Olimpiadei de Iarnă, însă prima și singura (!) medalie obținută de țara noastră la Jocurile Olimpice de Iarnă datează din ediția anterioară, cea din 1968.

Ea a fost obținută de Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe la bob două persoane, aceeași probă ca și cea în care românii au strălucit și în 2026, în fața unor națiuni cu renume în bob ca Austria, Elveția sau Germania. De menționat că toate aceste țări au piste de bob dedicate, în timp ce, în România, pista de bob de la Sinaia zace în paragină de ani de zile, iar sportivii sunt forțați să se antreneze în străinătate. 

„Românii au avut un start greoi, cel mai lent al lor de până acum în competiția olimpică, dar au încheiat cursa în 55,46 de secunde, acesta fiind cel mai bun timp înregistrat de "tricolori" în cele patru manșe”, arată sursa citată. Campionii olimpici ai probei de bob două persoane sunt Johannes Lochner și Georg Fleischhauer, care au încheiat competiția cu timpul total de 3:39,70

 

Personalizate pentru tine