Ministrul de Externe, Emil Hurezeanu, a fost criticat pentru atitudinea sa legată de suspendarea Programului Visa Waiver, iar, după ce premierul Marcel Ciolacu a afirmat că este un diplomat de modă veche, liderul UDMR nu exclude inițierea unor discuții privind viitorul acestuia în Guvern.
Liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, a spus că este nevoie "de o altă abordare în diplomaţia românească", relatează Agerpres.
"Eu am un respect deosebit pentru domnul Hurezeanu, dar, în aceaşi timp, cred că în ultima perioadă nu prea a ţinut pasul cu această nouă dinamică a relaţiilor internaţionale. Şi aşa văd că nu prea găsim relaţii cu administraţia Trump, cu Statele Unite”, a spus Botond.
Potrivit lui, pentru România e vital să avem relaţii cu administraţia Trump, cu partenerul strategic al României, pentru că nu putem să rămânem în zona de influenţă a Rusiei.
„Nu spun că există acest pericol iminent, dar puteţi să observaţi şi dumneavoastră că ceva se schimbă. Acum, cu aceste negocieri între Statele Unite - Ucraina - Rusia, prin pacea din Ucraina ceva se va schimba în relaţiile internaţionale. Este foarte important în aceste condiţii să avem o diplomaţie activă care să ţină pasul cu această nouă dinamică şi e foarte important să găsim relaţii de intrare, ceva legături cu administraţia Trump", a mai spus Csoma Botond.
Viitorul lui Hurezeanu ar putea fi discutat în Coaliție
Întrebat dacă s-ar putea pune în discuţie viitorul lui Hurezeanu în coaliţia de guvernare, el a răspuns: "Nu aş putea să vă spun, dar s-ar putea în aceste condiţii. Acest mesaj venit din partea Statelor Unite e totuşi îngrijorător, cu suspendarea Visa Waiver pentru România. Eu cred că în atari condiţii trebuie să avem, totuşi, o altă abordare".
"Nu ştiu dacă doar domnul Hurezeanu are o responsabilitate în acest sens, dar, totuşi, este ministrul de Externe al României. Deci, cumva, răspunde pentru diplomaţia României, are un rol important. N-aş vrea să reiterez ce a spus domnul Kelemen Hunor, dar nu prea au fost mişcări din partea domnului Hurezeanu, a fost destul de absent în această perioadă totuşi destul de tumultoasă din punct de vedere diplomatic”, am mai spus liderul UDMR.
Acesta a adăugat că, din punctul de vedere al dinamicii relaţiilor internaţionale, ministrul de Externe Emil Hurezeanu a fost destul de absent.
„Cred că avem nevoie de altă abordare. În diplomaţia românească, domnul Hurezeanu ar trebui să fie el însuşi mai prezent în spaţiul public internaţional, pentru că lucruri se întâmplă, iar România nu mai poate să fie o ţară care să fie numai spectator în acest context. (...) Domnul premier a discutat cu domnul Trump, dar cred că trebuia să existe cumva un follow up şi acest follow up cred că ar trebui să vină din partea Ministerului de Externe. (...) Nu putem să fim spectatori în arena internaţională", a transmis Csoma Botond.