Schemele pe care le fac românii prinși de noile camere ale poliției: S-au împărțit dosare penale

Sursǎ foto: AntonSAN / Shutterstock.com

Schemele pe care le fac românii prinși de noile camere ale poliției: S-au împărțit dosare penale

Cuprins Articol:

Polițiștii au început să împartă dosare penale celor surprinși de noul sistem de camere radar integrate. Doi vitezomani care au declarat, în mod fals, alte persoane ca fiind cele de la volan au fost filmați prin E-SIGUR, sistem lansat în acest an de către autoritățile române.

Confuzia dintre bărbat și femeie, faza din trafic

Cei doi conducători auto au fost detectați de aparatul radar montat pe trepied, pe DN2, în județul Suceava, conducând peste limita legală de viteză instituită pe acel tronson de drum. Recent, tot pe DN2 în județul Suceava a fost prins și un alt șofer care rula cu 15 km/h peste viteza legală tot prin sistemul E-SIGUR.

Conform procedurii, polițiștii au solicitat proprietarilor autoturismelor să le fie comunicată identitatea celor doi șoferi, detectați cu aparatul radar cinemometru de tip TruCAM II, în cadrul programului E-SIGUR.

În ambele cazuri, analiza înregistrărilor foto/video a relevat faptul că la volan se aflau persoane de sex masculin. Însă, proprietarii autovehiculelor au transmis, în mod fals, faptul că autoturismele erau conduse de persoane de sex feminin.

Ca urmare a acestui fapt, polițiștii au întocmit două procese-verbale de sesizare din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunilor de fals în declarații. În aceste cazuri, verificările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor.

Monitorizarea traficului cu camere radar, activă în toată țara

Începând din data de 1 martie, sistemul E-SIGUR este operațional la nivelul întregii țări. Radarele sunt amplasate în zonele cu risc rutier, înregistrările fiind ulterior analizate. Abaterile sunt sancționate potrivit legii, după identificarea conducătorului auto. Procesul-verbal este comunicat la domiciliul acestuia, fără a fi necesară oprirea în trafic.

Acest sistem presupune monitorizarea traficului rutier prin colectarea de date cu ajutorul dispozitivele radar, tip pistol, din dotarea structurilor de Poliție Rutieră. Radarele de tip TruCAM II sunt amplasate în afara părții carosabile, montate pe trepied, la loc vizibil.

Sistemul E-SIGUR reprezintă un pas major pentru creșterea siguranței pe drumurile publice și reducerea numărului de accidente rutiere.

Cum funcționează sistemul E-SIGUR al poliției

„Prin instituirea e-SIGUR se urmăreşte realizarea obiectivului general al Strategiei Naţionale pentru Siguranţă Rutieră aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 682 din 25 mai 2022, respectiv reducerea cu 50%, până în anul 2030, comparativ cu anul 2019, a numărului persoanelor decedate şi cu 50% a numărului persoanelor grav rănite în urma producerii accidentelor rutiere”, stipulează legea.

Astfel, sistemul e-SIGUR va semnala următoarele aspecte:

  • depășirea limitei maxime admise de viteză pentru categoria de vehicul pe un anumit sector de drum
  • încălcarea interdicţiei sau restricţiei de a conduce un vehicul pe o bandă a sensului de deplasare
  • nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului
  • conducerea pe drumurile publice un vehicul a cărui înmatriculare este suspendată
  • nerespectarea regulilor privind trecerea la nivel cu calea ferată
  • comportamentul agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice
  • controlul achitării tarifului de utilizare și a tarifului de trecere pe rețeaua de drumuri naționale

Personalizate pentru tine