Intrebata, la Palatul Parlamentului, daca are emotii in privinta motiunii de cenzura, Dancila a spus: „Nu am nicio emotie. Am incredere in colegii mei, am incredere in partenerii de alianta”.
Ea a adaugat ca nu este nevoie de o noua intalnire, inainte de motiune, cu liderul ALDE, Calin Popescu-Tariceanu, sau cu parlamentarii PSD.
„Nu cred ca este nevoie, sunt oameni in care am incredere, oameni care dau dovada de foarte multa responsabilitate si astazi vom vedea rezultatul”, a afirmat ea.
Motiunea de cenzura intitulata „Guvernul Dancila trebuie demis! Fara OUG-uri, fara parole de acces si fara cozi la vot” va fi dezbatuta si votata marti de plenul reunit al Parlamentului.