Ford înregistrează pierderi cum nu s-au mai văzut de la criza din 2008. Ce probleme are gigantul american

Sursǎ foto: Ford

Ford înregistrează pierderi cum nu s-au mai văzut de la criza din 2008. Ce probleme are gigantul american

Cuprins Articol:
Ford a anunțat pierderi nete de 11,1 miliarde de dolari în ultimul trimestru al anului trecut, iar „hemoragia” din visteria gigantului din Dearborn, Michigan, a fost pusă pe seama unor investiții neinspirate în electrificarea gamei de modele, care s-au suprapus unei perturbări a producției popularelor camionete Ford F-Series din cauza lipsei de materie primă pe bază de aluminiu, scrie Automotive News.

Ultima oară când Ford a avut pierderi atât de mari, rivalii de la GM și Chrysler au trebuit să fie salvați de Obama

Toți indicatorii de performanță relevanți au fost pe minus pentru Ford în trimestrul patru, a comunicat grupul de peste Ocean. Vorbim de o reducere cu 5 procente a veniturilor, care au ajuns la doar 45 de miliarde de dolari, în timp ce câștigurile ajustate înaintea aplicării taxelor și dobânzii s-au înjumătățit și abia au atins 1 miliard de dolari

La scara întregului an, Ford a avut pierderi de 8,2 miliarde de dolari, mai ales din cauza loviturii de 2 miliarde de dolari încasate după anulare unor proiecte din zona de automobile electrice. O altă sursă de pierderi pentru Ford a fost administrația de la Washington, mai ales taxele vamale impuse de Trump. „Nota de plată” pe care Ford a trebuit Ford s-o achite în contul tarifelor vamale a ajuns să fie de două ori mai mare decât estimase compania.

Privind în istorie, aceasta a fost a treia cea mai proastă performanță financiară din istoria companiei, respectiv al treilea an în ultimii șase când Ford s-a aflat pe minus. Câștigurile ajustate pe întreg anul 2025 au scăzut cu 34% la 6,8 miliarde de dolari, ceea ce înseamnă că angajații care fac parte din sindicatul UAW vor primi cecuri din profiturile companiei mult reduse față de anul anterior - în valoare de doar 6.780 de dolari față de 10.200 de dolari. 

Sherry House, CFO-ul Ford, a vorbit franc despre efectul tarifelor, o modificare a acestora și a unor plafoane de aplicare traducându-se într-un impact de 900 de milioane de dolari (!) asupra câștigurilor grupului american. În ciuda problemelor, Ford a înregistrat venituri totale record, cu 1% mai mari ca în 2024, adică 187,3 miliarde de dolari, iar șefii din Dearborn se declară mulțumiți de eforturile lor de reducere a costurilor.

Concret, dacă nu luăm în calcul taxele lui Trump, Ford a reușit să-și reducă cheltuielile cu 1,5 miliarde de dolari, cu 50% mai mult decât sperau că vor reuși. În urma anunțării rezultatelor financiare, acțiunile Ford au înregistrat o creștere de 1% a valorii acțiunilor în tranzacțiile de după închiderea burselor, dar apoi situația s-a normalizat. 

Cu ce probleme se confruntă Ford

În decembrie, Ford a anunțat o „lovitură” de 19,5 miliarde de dolari după ce o pivotare în strategia de electrificare a dus la anularea mai multor proiecte, iar o bună parte din aceste pierderi au fost trecute în contul ultimului trimestru din 2025, restul sumei fiind etapizate până în 2027. Printre decizii s-a numărat anularea camionetei electrice Ford F-150 Lightning, respectiv abandonarea unei utilitare pe baterii. 

Anterior acestui anunț, în octombrie, un furnizor important de masă de aluminiu, Novelis, a suferit un incendiu la una dintre fabricile sale, care a pus în pericol producția lui Ford F-Series, cel mai important produs din portofoliul Ford. La acel moment, Ford a estimat că pierderile vor atinge 2 miliarde de dolari în urma acestui incident, dar o creștere a producției în 2026 ar trebui să reducă această cifră la jumătate, dacă vânzările susțin efortul companiei. 

Ulterior, un nou incendiu, în noiembrie, a întârziat repornirea producției, iar House spunea că va mai dura până cel puțin în mai înainte să vedem producția lui Ford F-Series la capacitate maximă. House a mai declarat că Ford a plătit în mod neașteptat 2 miliarde de dolari în contul tarifelor vamale anul trecut, după ce a aflat de o modificare recentă a compensărilor pe care nu le-a putut revendica în 2025. Aceste compensări vor intra acum în vigoare în 2026, dar vor fi anulate de tarife mai mari decât se aștepta, deoarece Ford își schimbă aprovizionarea cu aluminiu pentru a compensa incendiul de la Novelis.

În ceea ce privește rezultatele pe întregul an, unitatea de afaceri comercială Ford Pro a câștigat 6,8 miliarde de dolari cu marje de 10,3%. Ford Blue, unitatea de afaceri pentru vehicule pe benzină, a câștigat 3 miliarde de dolari cu marje de 3%. Model e, unitatea de afaceri pentru vehicule electrice, a pierdut 4,8 miliarde de dolari, sub nivelul pierderilor din 2025 care s-au ridicat la 5,1 miliarde de dolari.

Deși este lider în industrie în ceea ce privește rechemările în service, House a declarat că cheltuielile legate de garanție ale Ford au scăzut cu aproximativ 500 de milioane de dolari. Pentru 2026, efortul de reducere al costurilor va continua, iar Ford speră să facă economii de 1 miliard de dolari. 

Producătorul auto vizează o îmbunătățire semnificativă în 2026, proiectând câștiguri ajustate de 8 până la 10 miliarde de dolari și un flux de numerar liber ajustat de 5 până la 6 miliarde de dolari. Ford a declarat că cheltuielile de capital din acest an vor fi de 9,5 până la 10,5 miliarde de dolari, inclusiv aproximativ 1,5 miliarde de dolari pentru a începe dezvoltarea Ford Energy, o nouă afacere care utilizează o parte din capacitatea sa de producție de baterii pentru sisteme de stocare a energiei în loc de vehicule.

Personalizate pentru tine