Doliu, dar și veselie după moartea liderului suprem Ali Khamenei
Mii de oameni s-au adunat, duminică, în emblematica piaţă Enghelab din Teheran, după anunţarea morţii liderului suprem Ali Khamenei.
Îmbrăcaţi în negru în majoritate, unii plângând şi fluturând portrete ale celui care se afla la putere în Iran din 1989, manifestanţii au scandat „Moarte Americii!”, „Moarte Israelului!” în mijlocul steagurilor Republicii Islamice, potrivit informațiilor Digi 24. Presa de stat a anunţat că vor fi respectate 40 de zile de doliu public şi şapte zile de sărbători legale.
Pe de altă parte, jurnaliștii CNN au surprins imagini cu oamenii care sărbătoresc pe străzi după anunțul morții lui Khamenei. În unele zone, vestea morții ayatollahului Khamenei a fost primită cu urale în unele zone ale Iranului.
Videoclipuri distribuite de conturi de activiști anti-regim și geolocalizate de CNN arată atmosfera de pe unele străzi din Teheran și din alte orașe, unde se văd mașini claxonând, artificii și oamenii care aplaudă, dansează și strigă de bucurie.
Donald Trump: “Îi vom lovi cu o forţă nemaiîntâlnită!”
La rândul său, Donald Trump a venit cu un nou avertisment și ameninţă că va lovi Iranul „cu o forţă nemaiîntâlnită până acum.”
Într-un mesaj publicat pe reţeaua sa socială, Donald Trump avertizează că Iranul ar putea „mai puternic ca niciodată” duminică, la o zi după moartea ayatollahului Ali Khamenei, şi ameninţă că va răspunde „cu o forţă nemaiîntâlnită.”
Iranul tocmai a anunţat că va lovi foarte tare astăzi, mai tare ca niciodată. Ar fi bine să nu o facă, pentru că dacă o vor face, îi vom lovi cu o forţă nemaiîntâlnită!
Donald Trump, mesaj pe Truth Social.