Bursa de Valori București (BVB) are, începând cu 1 iulie 2025, un nou Director General: Dumitru-Remus Vulpescu. Numirea acestuia a fost aprobată oficial de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Vulpescu preia mandatul pentru o perioadă de patru ani, în urma unui proces de selecție derulat de Consiliul de Administrație al BVB și finalizat în luna aprilie. El îl înlocuiește pe Adrian Tănase, care a condus bursa din 2018 până la finalul lunii iunie 2025.
Numirea vine într-un moment în care BVB încearcă să atragă mai multe listări, să crească lichiditatea și să își consolideze statutul de piață emergentă. Misiunea noului CEO va include digitalizarea serviciilor, extinderea bazei de investitori și îmbunătățirea vizibilității internaționale a bursei.
Cine este Dumitru-Remus Vulpescu?
Remus Vulpescu a fost director general al companiei Romaero, dar şi membru în consiliul de admnistraţie al companiei Cupru Min SA. Vulpescu a fost şi consilier onorific al fostului premierul Mihai Tudose, scrie Digi24. El a fost şi preşedinte al consiliului de administraţie al Hidroelectrica, iar în vara lui 2012 semna pentru intrarea în insolvenţă a companiei. Acesta a fost şi şef al Oficiului de privatizare din Ministerul Economiei (OPSPI), în perioada în care guvernul a scos la privatizare Oltchim Râmnicu-Vâlcea, licitaţie câştigată la acea dată de Dan Diaconescu, care în final nu a făcut dovada existenţei banilor, astfel că privatizarea a eşuat. Anterior, a fost şef al Corpului de control al fostului premier Victor Ponta.