In Spania, un asa-numit serviciu minimal trebuie sa fie mentinut in timpul grevelor, iar cele mai multe trenuri vor circula conform programului, a anuntat societatea feroviara spaniola Renfe. Greva ar urma sa se incheie la ora locala 23:00 (22:00 GMT).
Sindicatul lucratorilor feroviari CGT a organizat greva pentru a protesta fata de externalizarea serviciilor companiei Renfe si pentru a solicita suplimentarea numarului de angajati. Mai multe greve de avertisment s-au desfasurat pe parcursul anului care se incheie.