Revoltă în administrația locală. Angajații intră în grevă de avertisment, primarii vin la discuții cu Bolojan 

Sursǎ foto: Printscreen / Facebook Cartel Alfa

Revoltă în administrația locală. Angajații intră în grevă de avertisment, primarii vin la discuții cu Bolojan 

Cuprins Articol:
Reforma administrației publice stârnește furie în rândul primarilor din toată țara. Angajații primăriilor din peste 1.300 de comune și orașe din țară se vor afla, marți, 10 februarie, într-o grevă de avertisment, programată între orele 10.00 și 12.00. Anunțul a fost făcut de Sindicatul Național Solidaritatea Comunelor și Orașelor din România, care critică guvernul, acuzându-l de politici discriminatorii la adresa administrației publice locale. Primarii atrag atenția că există localități unde oamenii nu pot plăti taxele majorate, iar lipsa fondurilor riscă să ducă la situații extreme, cum ar fi sistarea apei și a curentului.

Sute de primari vin la București să se întâlnească cu Ilie Bolojan

Greva de avertisment este programată chiar în ziua în care premierul și membrii Guvernului urmează să se întâlnească cu aproximativ 500 de primari, la Adunarea Generală a Asociației Comunelor din România, organizată la Palatul Parlamentului.

Administrațiile publice locale din întreaga țară se confruntă cu una dintre cele mai dificile perioade financiare din ultimii ani, avertizează reprezentanții acestora.

Dacă reforma administrației publice va fi adoptată de Guvern, edilii amenință cu grevă generală chiar de a doua zi. Reforma în administrație care ar urma să fie adoptată de Guvern săptămâna aceasta include și diminuarea cu 10% a costurilor de funcționare la nivel central și local.

Primarii contestă proiectul de lege pregătit de Executiv pentru administrația publică locală și centrală

Potrivit documentului, autoritățile locale vor fi obligate să reducă personalul, inclusiv în cazul poliției locale. Reforma prevede o reducere cu 30% a numărului maxim de posturi la nivelul unităților administrativ-teritoriale, cu precizarea că nu pot fi eliminate mai mult de 20% din posturile ocupate în prezent.

După publicarea legii, prefecții vor avea la dispoziție 20 de zile pentru a comunica fiecărei primării noul număr maxim de posturi.

Guvernul a anunțat și faptul că primăriile nu vor mai primi fonduri compensatorii de la bugetul central atunci când rămân fără bani. Reamintim că, până acum, autoritățile locale primeau 63% din cotele de TVA și din impozitul pe venit încasat de la locuitori și firme. 

Personalizate pentru tine