Cea mai mare pierdere a miliardarului, de 360 mil. dolari, a fost cauzata de pozitiile pe care le detinea in ETF-ul SPDR Gold Trust.
Aurul inregistreaza cea mai slaba evolutie din ultimul deceniu, dupa cresterile constante din anii anteriori. In 2013, pretul metalului pretios s-a prabusit, mai ales in luna aprilie cand cotatia unciei a pierdut 200 de dolari in doar cateva zile.
Paulson si un alt miliardar american, David Einhorn, ar fi pierdut 640 mil. dolari in acea luna daca nu si-ar fi redus detinerile in T2. De la inceputul anului aurul a scazut cu 20%.
Administratorii fondurilor de hedging americane sunt obligati de Comisia de Supraveghere a Pietelor (SEC) sa isi publice pozitiile long la sfarsitul fiecarui trimestru.
Miliardarul Paulson a pierdut 736 mil. $ intr-un singur trimestru. Aurul, investitia "castigatoare"
Aurul a reprezentat una dintre cele mai proaste investitii in trimestrul al doilea, iar miliardarul american John Paulson (foto) a simtit acest lucru pe propria piele. Desi acesta si-a redus la jumatate detinerile in metalul pretios, Paulson a pierdut in total 736 mil. dolari, scrie Forbes.