FOTO | Piedone a închis restaurantul din Parlament: Aleșii rămân fără cantină timp de 6 luni

Sursǎ foto: Shutterstock

Gallery Vezi Galeria (10)

FOTO | Piedone a închis restaurantul din Parlament: Aleșii rămân fără cantină timp de 6 luni

Cuprins Articol:

Cristian Popescu Piedone, șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, a închis chiar restaurantul din Palatul Parlamentului, locul unde obișnuiau să ia masa senatorii și deputații.

Inspectorii ANPC au descoperit nereguli grave în bucătăria restaurantului din Parlament și au dispus închiderea imediată a localului. Aleșii neamului vor trebui să-și caute alt loc pentru prânz, cel puțin până când restaurantul va îndeplini normele impuse de lege.

Ce nereguli au găsit comisarii ANPC în restaurantul din Parlament

Restaurantul din Palatul Parlamentului a fost închis pentru 6 luni, după ce inspectorii ANPC au descoperit nereguli grave. În bucătărie au fost găsite peste 700 kg de alimente expirate, unele chiar de un an de zile, mâncare gătită și recongelată, porții necântărite și produse fără gramaj.

În plus, inspectorii au impus măsuri suplimentare de zugrăvire și igienizare a ustensilelor, după ce au constatat că normele de siguranță alimentară erau ignorate cu desăvârșire.

1. Nereguli în depozitarea produselor alimentare:

• La inspecția camerei de congelare, s-au identificat produse alimentare care nu respectau lanțul termic, fiind schimbate din refrigerare în congelare.
• Produse cu data limită de consum depășită, inclusiv pastrama de vită boierească, pastrama de vită și carne tocată din pulpă de pui.
• Preparate culinare finite, cum ar fi ardeii umpluți, tocănița de porc/pui și varza călită, nu aveau etichete corespunzătoare, fapt ce împiedica verificarea conformității și a termenului de valabilitate.

2. Deficiențe la nivelul spațiilor frigorifice și de depozitare:

• Spațiul frigorific destinat băuturilor răcoritoare era folosit pentru depozitarea materiilor prime și sosurilor, contrar instrucțiunilor producătorilor privind temperatura (0-4°C), iar temperatura măsurată era de peste 6°C.
• Spațiul frigorific de refrigerare al cărnii prezenta temperaturi între 8-11°C, mult peste limitele legale.
• Pe culoarul de trecere din zona de producție au fost găsite produse (carne de pui în stare de refrigerare) depozitate la temperatura mediului ambiental.

3. Probleme de igienă și întreținere:

• Pavimentul unității prezenta fisuri și ciobituri, iar gura de scurgere era descoperită, neigienizată, cu prezența insectelor vii (gândaci de bucătărie).
• Hota unității acumula masiv grăsime arsă și impurități, iar sistemul de ventilație era murdar.
• Lada congelator prezenta acumulări masive de gheață pe pereți și impurități, iar chederele erau neigienizate și deteriorate.

4. Utilizarea echipamentelor necorespunzătoare și deteriorate:

• Ustensilele utilizate în procesul de producție erau uzate și neprofesionale, iar tăvile de coacere prezentau semne avansate de arsuri.

5. Deficiențe structurale și de igienă în unitate:

• Faianța era deteriorată pe holul de trecere și în zona magaziei de depozitare a materiilor prime.
• Camera de depozitare congelare avea cheder murdar și ușa prezenta semne de rugină.

6. Nerespectarea reglementărilor de comercializare:

• Zona de comercializare a preparatelor culinare finite nu respecta temperatura de păstrare.
• Lipsa listei de meniu, contrar prevederilor Ordinului 201/2022 al ANPC.

7. Lipsa documentației obligatorii:

• La momentul controlului, reprezentanții unității nu au prezentat autorizația de funcționare, documentul de înregistrare sanitar-veterinară, certificatul emis de Direcția de Sănătate Publică și registrul unic de control.

Cum arată o lună de Piedone la ANPC?

De când Piedone a preluat conducerea ANPC, controalele și sancțiunile s-au înmulțit. Sub conducerea „justițiarului cu insignă”, așa cum se prezintă șeful ANPC la controale, Protecția Consumatorilor a aplicat un număr impresionant de amenzi și a intensificat controalele. Peste 6.000 de amenzi și o valoare totală a sancțiunilor de 41 de milioane de lei sunt doar câteva dintre „realizările” acestei perioade.

RAPORT DE ACTIVITATE A.N.P.C. – PERIOADA 07.02 – 10.03.2025

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (A.N.P.C.) își reafirmă angajamentul de a proteja drepturile consumatorilor din România și de a asigura un comerț corect și transparent pe piața națională. În această perioadă, A.N.P.C. a desfășurat un număr semnificativ de acțiuni de control, având ca scop identificarea și sancționarea abaterilor de la legislația în vigoare, în beneficiul consumatorilor.

Citește și: O zi cu Piedone la ”cruciada” din mall-uri: Curățenie pe ultima sută de metri, umilirea publică a restaurantelor și paznici care vor să scape de clienții curioși.

Personalizate pentru tine