Angajații de la Romsilva își pierd primele acordate la pensionare, conform ministrului Mediului, Mircea Fechet. Acesta a transmis, într-o postare pe Facebook, că s-a modificat, prin Ordonanță de Urgență, Statutul Personalului Silvic pentru a elimina niște „suprabeneficii” lipsite de justificare.
Primele de pensionare de la Romsilva, o povară de aproape 40 mil. euro
Ministrul Mediului a explicat că beneficiile netransparente de la Regia Națională a Pădurilor Romsilva ar fi dus la „nedreptate, frustrare și abuzuri”. În plus, acestea au costat 194 de milioane de lei doar în ultimii doi ani de zile. Prima de pensionare ar fi fost primită de 1.267 de angajați ai Romsilva.
„Unii directori s-au premiat cu sume halucinante, de 100.000 euro, pentru ca imediat după ce au încasat banii să revină pe funcție,” a explicat ministrul. La începutul anului, Fechet spunea că, la Romsilva, au fost plătite în 2024 prime și sporuri de 178 de milioane de lei, 10% din suma totală a salariilor pentru cei peste 140.000 de angajați, scria DW.
„Prin aceeași Ordonanță, am reușit să corectăm și o inechitate legată de acordarea gratuită a lemnului de foc, astfel că doar personalul silvic al cărui venit salarial lunar net este mai mic decât salariul mediu brut pe economie, va primi anual 6 metri cubi de lemn de foc,” a adăugat ministrul.
Reorganizarea Romsilva: Cheltuielile cu personalul depășesc veniturile de 3 ori
„Trei directori de la Direcțiile Silvice Arad, Caraș - Severin și Maramureș au fost demiși de către directorul general al Romsilva în urma evaluării anuale a activității, când au fost analizați indicatorii de performanță pe care aceștia ar fi trebuit să îi îndeplinească. Voi trimite Corpul de control pentru verificări la toate cele trei direcții silvice, ca să aflăm cât de mare este dezastrul pe care l-au girat și l-au lăsat în urmă acești directori.
De asemenea, 39 persoane cu funcții de conducere de la 19 direcții silvice și de la Complexul hotelier Silva, care au avut performanțe slabe, nu vor mai primi indemnizația de conducere, în valoare de până la 30% din salariul de bază, pentru că ineficiența nu trebuie să fie încurajată și premiată”, a spus ministrul. Fechet a oferit și noutăți despre cele găsite la Romsilva de către Corpul de Control al ministrului.
„În urma verificărilor, am aflat că din Fondul de conservare și regenerare a pădurilor lipsesc 24,7 milioane lei, iar din Fondul de accesibilizare, 8,7 milioane lei. Aceste fonduri sunt cu regim special, au surse certe de constituire și destinație clară. Orice leu cheltuit pentru alte obiective în afară de cele prevăzute în mod expres necesită justificări solide.”
„În plus, Corpul de Control a constatat că există 12 direcții silvice care, în ultimii cinci ani, au mers doar în pierdere, iar în cazul a 8 direcții silvice, cheltuielile cu personalul depășesc veniturile cu până la de trei ori. O altă concluzie este că valoarea premiilor acordate în ultimii cinci ani, fără respectarea prevederilor legale, se ridică la 46 milioane lei.”