„Schema Sâmbăta”: noua portiță descoperită de români pentru a fenta prima zi neplătită de concediu medical. Ce spun pacienții

sursă foto: Internet Corp

„Schema Sâmbăta”: noua portiță descoperită de români pentru a fenta prima zi neplătită de concediu medical. Ce spun pacienții

Dileme majore pentru departamentele de HR în gestionarea concediilor medicale. Tensiunile dintre angajatori și Casele de Asigurări de Sănătate cresc, pe fondul suspiciunilor de manipulare a noilor reglementări privind retenția.

De la 1 februarie 2026 (și până la sfârșitul anului 2027), prima zi din concediul medical acordat pentru boală obișnuită nu va mai fi plătită (fiind considerată zi de retenție). Vestea a venit ca o lovitură pentru angajații care și așa spun că fiecare zi de concediu medical le aduce venituri cu mult diminuate față de salariu, însă problemele nu se opresc aici. Acum oamenii din departamentele de Resurse Umane au o mare dilemă, nereușind să se pună de acord în privința calculului sumelor datorate acelor angajați care au avut în februarie zile de concediu medical. Plata pentru aceste zile se face în cursul lunii martie, în condițiile în care modificarea legislativă privind excluderea de la plată a primei zile de concediu medical nu a fost urmată, așa cum se aștepta, de apariția normelor de aplicare.

Controversa este și mai mare de când au fost voci care au semnalat că, pentru a evita prima zi de concediu medical neplătită, angajații s-ar prezenta pentru concediu în weekend. Șeful casei Județene de asigurări de Sănătate Hunedoara a semnalat că „au apărut foarte multe concedii medicale care încep sâmbăta”. „Foarte multe consultații sau prezentări la UPU sau la alte cabinete medicale, ceea ce ridică cel puțin câteva semne de întrebare și asupra cărora ne vom apleca atunci când vom efectua controale prin departamentul de specialitate. Sunt foarte multe certificate de concediu medical discutabile, cel puțin discutabile”, a declarat Adrian David, conform sursei citate.

Citește articolul integral pe Adevărul.

Problemele din sistemul sanitar vor fi dezbătute, în 24 martie 2026,  în cadrul evenimentului „Healthcare Forum 2026: Adevărul despre Sănătatea României”, la care vor fi prezenți decidenți din sănătate, manageri de spital, medici din specialități diverse, reprezentanți ai pacienților și reprezentanți ai sectorului de producere și distribuție a medicamentelor.

Rezervă-ți locul la Healthcare Forum 2026

Te invităm să participi la un dialog esențial despre viitorul infrastructurii medicale din România. Healthcare Forum este platforma unde managerii de spitale, autoritățile și liderii din industrie se reunesc pentru a găsi soluții aplicabile. 

Agenda evenimentului reunește voci de referință din sistemul public și privat, printre care:

  • Dr. Adrian Marinescu – Manager, Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș"
  • Dr. Anca Coliță – Manager, Institutul Clinic Fundeni
  • Vlad Mixich – Team Leader, Banca Europeană de Investiții
  • Dr. Cătălin Cîrstoveanu – Șef secție Terapie Intensivă Neonatală, Spitalul „Marie Curie”
  • Valentin-Florin Ciocan – Președinte, Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS)
  • Cătălin Radu - Director General Bristol Myers Squibb (BMS) România

Participarea este gratuită pentru profesioniștii din industrie, însă locurile în sală sunt limitate.Vezi speakerii, temele de discuție și ÎNREGISTREAZĂ-TE GRATUIT AICI.

Evenimentul organizat de Adevărul este găzduit de ic.events, cu sprijinul Bristol Myers Squibb (BMS) România și UNSAR (Uniunea Națională a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România) în calitate de Silver Partners,  având ca sponsor IQVIA.

Personalizate pentru tine