Guvernul Norvegiei ia în considerare munca la distanță
Guvernul Norvegiei ia în considerare acum o extindere a muncii la distanță pentru a reduce cererea de combustibil, a afirmat prim-ministrul norvegian, Jonas Gahr Støre, conform televiziunii TVP World.
Într-un interviu acordat cotidianului norvegian Aftenposten, Støre a recunoscut că strategia țării s-a bazat pe presupuneri eronate.
”Ca țară producătoare de resurse, ne-am bazat pe producția continuă și pe proximitatea propriilor rafinării”, a spus el, adăugând că în perioadele mai stabile acest lucru a fost considerat suficient, permițând Norvegiei să mențină stocuri relativ scăzute.
Norvegia mai are rezerve de combustibil pentru 20 de zile
Rezervele Norvegiei de combustibil acoperă doar 20 de zile de cerere, mult sub cele ale Suediei și Finlandei, care își mențin stocurile timp de aproximativ 90 de zile.
Deficitul vine în ciuda veniturilor record din exporturi. Conform datelor oficiale, Norvegia a vândut 56,6 milioane de barili de petrol în martie pentru 4,9 miliarde de euro, în timp ce exporturile de gaze au adus 5,9 miliarde de euro, marcând un maxim istoric.
Contrastul a stârnit critici pe plan intern, comentatorii subliniind ironia faptului că o țară care contribuie la alimentarea unei mari părți a Europei se luptă să își asigure propria aprovizionare cu combustibil.
Norvegia este un furnizor major de energie pentru țări precum Germania, Marea Britanie și Polonia, unde asigură aproximativ o treime din importurile de gaze.
Perturbarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime din lume, prin care se transportă, în mod normal, aproximativ 20% din petrolul global a scos în evidență lipsa infrastructurii Norvegiei pentru combustibilii rafinați.
Calea navigabilă din Golful Persic a devenit un punct de conflict geopolitic după ce Iranul a restricționat transportul maritim ca răspuns la atacurile americane și israeliene de la sfârșitul lunii februarie, declanșând o creștere bruscă a prețurilor la energie.