SENS anunţă, totodată, că a transmis o scrisoare către Ministerul Transporturilor în care cere, printre altele, revocarea deciziei de majorare a tarifelor Metrorex.
"Partidul SENS îşi reafirmă misiunea de a garanta românilor un transport public de calitate, eficient, predictibil şi verde", se precizează în comunicat, amintindu-se că, în mai puţin de un an şi jumătate, călătoria cu metroul s-a scumpit cu 130%.
SENS cere Ministerului Transporturilor revocarea deciziei de majorare a tarifelor Metrorex şi elaborarea unei strategii de subvenţionare a transportului public, inspirată din experienţa statelor care au cunoscut un succes în acest sens, care să asigure calitatea şi predictibilitatea funcţionării acestuia, dar şi creşterea gradului de atractivitate.
Prin scrisoare se mai solicită promovarea transportului public şi alternativ ca soluţie la multiplele crize cu care se confruntă societatea.
Petiţia prin care este cerută oprirea scumpirii biletului de metrou este disponibilă în continuare pe platforma Declic.