Volkswagen pune piciorul în prag: Ar putea trimite oameni în șomaj și nici fabricile din Germania nu mai sunt în siguranță

Sursǎ foto: Volkswagen

Volkswagen pune piciorul în prag: Ar putea trimite oameni în șomaj și nici fabricile din Germania nu mai sunt în siguranță

Volkswagen a avertizat că ar putea fi forțat să închidă, în premieră, uzine din interiorul Germaniei, dar și să concedieze angajați într-un efort de a reduce cheltuielile. Conform Reuters, acestă strategie ar putea duce la scântei între CEO-ul Oliver Blume și sindicatele angajaților mărcii germane.

În toamna anului trecut, Thomas Schaefer, CEO-ul brand-ului Volkswagen, declara că trebuie făcute urgent reduceri de personal deoarece „Volkswagen nu mai este competitiv”. Acum, la mai bine de șase luni distanță, se pare că și Oliver Blume, șeful întregului grup VAG, a intrat pe aceeași linie de gândire. Deși un om descris ca fiind gata de compromisuri, aplecat către dialog și doritor de consens, Blume a realizat că presiunea venită din partea constructorilor chinezi este tot mai mare.

Volkswagen a ajuns la concluzia că o uzină de asamblare de mașini, dar și o fabrică dedicată producției de componente sunt învechite și ar putea să ajungă cu lacătul pe ușă. Ambele locații se află chiar în Germania, patria-mamă a Volkswagen, motiv pentru care există o „rezistență solidă” din partea consiliului angajaților împotriva oricărei potențiale decizii de închidere venite din partea board-ului.

În trecut, analiști acreditați au arătat cu degetul către fabricile din Osnabrueck (landul Saxonia Inferioară) și Dresda (landul Saxonia) ca fiind neperformante. Saxonia Inferioară este cel de-al doilea cel mai mare shareholder din cadrul mărcii și, recent, a anunțat că susține un audit intern.

Lucrezi la Volkswagen? Securitatea job-ului tău ar putea fi istorie

Pe lângă uzine care s-ar putea trezi cu lumina stinsă, locurile de muncă a mai mulți angajați Volkswagen sunt, de asemenea, în pericol. Oficiali ai mărcii au transmis că se văd forțați să oprească programul de protecție a angajaților, program ce există din 1994 și prin care se stipulează că nu pot fi făcute concedieri până cel devreme în 2029. CEO-ul Thomas Schaefer a descris situația actuală din sânul grupului ca „foarte tensionată” și a spus că ea „nu poate fi rezolvată doar cu niște măsuri de reducere a costurilor”.

Marca Volkswagen, cea care susține volumele de vânzări ale grupului, este prima care și-a asumat un plan masiv de reducere al cheltuielilor. Conform acestuia, Volkswagen vrea să facă economii de 10 miliarde de euro (sau 11 miliarde de dolari) până în 2026. Planul a fost votat în vara anului trecut, dar termenii acestuia nu au fost făcuți publici.

Motivele pentru care Volkswagen, în continuare unul dintre cei mai mari producători din lume, și-a pierdut din avânt sunt multiple. Pe de-o parte, tranziția către mașini electrice, susținută și accelerată direct de urmările devastatoare ale scandalului Dieselgate din urmă cu aproape un deceniu, nu merge atât de bine pe cât s-ar aștepta Volkswagen. Mașinile electrice ieftine, menite să crească volumele de vânzări, se lasă așteptate.

În timp ce Renault, de pildă, a lansat deja R5 E-Tech și se pregătește de dezvăluirea lui Twingo, un EV ce ar costa 20.000 de euro sau chiar mai puțin, Volkswagen nu a prezentat nici versiunea de serie a conceptului ID2.all, rivalul lui R5. Un presupus ID.1, ce ar fi putut fi dezvoltat chiar cu grupul francez din care face parte și Dacia, este și el în lucru, dar Volkswagen se ocupă de el singur după ce discuțiile cu Renault au căzut. Nu este clar dacă acest model va sosi în 2026, 2027 sau mai târziu.

Personalizate pentru tine