Volkswagen va investi o sumă chiar mai mare în constructorul american de mașini electrice Rivian. Cele două companii au lansat un joint-venture care are ca obiectiv dezvoltarea de software și platforme pentru mașini electrice comune, Grupul VAG pompând până la 5,5 miliarde de euro în Rivian pentru a avea acces la soluțiile de software și tehnologia dezvoltată în Irvine, California, scrie Reuters.
În iunie, Volkswagen a anunțat că va investi cinci miliarde de dolari (aproape 4,8 miliarde de euro) în Rivian, un start-up american ce a lansat deja o serie de SUV-uri și camionete pe baterii. Decizia a provocat nemulțumire în Germania, unde șefii mărcii din Wolfsburg iau în calcul închiderea a trei uzine pentru a face economii de miliarde de euro. Conform informațiilor din presa germană, Volkswagen vrea să economisească cel puțin patru miliarde de euro pentru a rămâne pe linia de plutire - altfel, viitorul se anunță sumbru pentru „mașina poporului”.
Rivian, în schimb, este un constructor de volum mic ce a fost fondat, ca și companie de tech și automotive, în 2009 de R.J. Scaringe. Cum nu a ajuns încă să scaleze producția la un nivel satisfăcător, Rivian pierdea zeci de mii de dolari cu fiecare automobil comercializat. Mai recent, uzina americană a fost afectată și de un incendiu care a distrus niște mașini parcate. Totuși, tehnologia dezvoltată de Rivian este atractivă pentru Volkswagen, motiv pentru care germanii au investit, în speranța că un salt pe partea de software le va permite să intre într-o competiție reală cu chinezii.
Parteneriatul dintre VW și Rivian crește valoarea companiei americane
După oficializarea joint-venture-ului, acțiunile Rivian au crescut cu 9%, împingând valoarea companiei la peste 11 miliarde de dolari. Infuzia de capital de la Volkswagen îi va ajuta pe cei de la Rivian să lanseze noul R2, un SUV electric compact ce va fi produs pe liniile de producție ale uzinei sale din Normal, Illinois. Ulterior, americanii vor să asambleze modelul R2 și într-o altă fabrică din statul american Georgia. „Sperăm că, în urma acestei investiții, vom avea o poziție pozitivă de cashflow”, a declarat CEO-ul R.J. Scaringe.
Rivian R2 va fi primul model construit pe o arhitectură nouă, una ce va fi utilizată și de Volkswagen ca rezultat al parteneriatului. Concret, germanii vor lansa un brand nou pentru piața nord-americană care se va numi „Scout”, revigorând o marcă celebră peste Ocean în anii '60-'80. Mașinile Scout, din care au fost deja prezentate două prototipuri (un SUV și o camionetă), vor fi vândute pe modelul direct-to-consumer, sărind peste o rețea de dealeri obișnuită. Evident, dealerii Volkswagen din America s-au arătat profund nemulțumiți de această decizie și au descris-o ca „ilogică”.
Joint-venture-ul nu va dezvolta doar mașini de teren sau SUV-uri, ci și mașini de clasă compactă și subcompactă, conform unui comunicat. Noua entitate se va numi Rivian and VW Group Technology LLC, iar prima parte a investiției este de 1 miliard de dolari. Până în 2027, Volkswagen își va completa investiția care ar putea ajunge la 5,8 miliarde de dolari.
Care este planul de investiții al Volkswagen
Volkswagen va cheltui 1,3 miliarde de dolari doar pentru a căpăta drepturi intelectuale pe tehnologia dezvoltată de Rivian, pe care astfel o va putea utiliza pe toate modelele din Grupul VAG, nu doar pe cele dezvoltate în cadrul parteneriatului cu Rivian. De asemenea, ultima parte a investiției este de 3,5 mliarde de dolari care reprezintă bani ce vor veni la viitoarele majorări de capital sau emisiuni de obligațiuni, în situația în care JV-ul va respecta anumite ținte prestabilite.
Volkswagen caută astfel să limiteze pierderile provocate de problemele apărute cu propria sa ramură dedicată dezvoltării de arhitectură digitală, denumită Cariad. Nu demult, Volkswagen le-a cerut angajaților săi din Germania să accepte o scădere a salariilor cu 10%, coroborată cu o plafonare a nivelului salarial pe următorii doi ani. De asemenea, brand-ul Audi a anunțat că va închide uzina de lângă Bruxelles, unde sunt produse două SUV-uri electrice, după ce a încheiat etapa căutării de investitori interesați de o preluare.
Noul parteneriat va fi condus de Wassym Bensaid, Chief Software Officer Rivian, respectiv de Carsten Helbing, Chief Technical Engineer de la VW Group. Sediul va fi în Palo Alto, California, dar trei alte puncte de dezvoltare și producție vor fi distribuite pe teritoriul Statelor Unite, cel mai probabil. În 2027, primul model comun Rivian - Volkswagen ar trebui să fie lansat, la un an după R2.