Amendă pentru lipsa cauciucurilor de iarnă: codul Rutier este mult mai strict în 2025

Sursǎ foto: Shutterstock.com

Amendă pentru lipsa cauciucurilor de iarnă: codul Rutier este mult mai strict în 2025

Cuprins Articol:

Legea rutieră din România nu prevede, clar, o perioadă în care șoferii sunt obligați să-și echipeze mașinile cu cauciucuri de iarnă, Codul Rutier făcând referire strict la condițiile de drum. În aceste condiții, cei care ies pe un drum înzăpezit, acoperit cu gheață sau cu polei fără să aibă anvelopele potrivite, riscă amenzi mult mai mari în 2025.

Când trebuie să ai cauciucuri de iarnă

În România, Codul Rutier nu specifică o perioadă din an în care șoferii trebuie să meargă pe șosele cu cauciucuri de iarnă. Astfel, dacă, spre exemplu, am avea 25 de grade Celsius în mijlocul lunii ianuarie, iar asfaltul ar fi neted și lună, un șofer ar putea merge pe stradă cu cauciucuri de vară fără să riște vreo amendă.

Asta pentru că legea spune, după modificările efectuate în 2011, că șoferii trebuie să aibă cauciucuri de iarnă sau lanțuri antiderapante dacă starea drumului o cere. Concret, dacă asfaltul este acoperit cu zăpadă, gheață sau polei, șoferii trebuie să aibă mașina echipată pentru iarnă, indiferent de data din calendar.

Anterior modificărilor din 2011, legea prevedea că șoferii trebuie să treacă de pe anvelopele de vară pe cele de iarnă din luna octombrie. Acum, fără această prevedere, se ține cont doar de starea drumului, iar, din 2025, amenzile au crescut pentru cei care nu au cauciucuri de iarnă pe un drum înzăpezit.

Care este amenda dacă nu ai cauciucuri de iarnă când drumul o cere

Conform legislației în vigoare, în cazul în care drumul este acoperit cu gheață, zăpadă sau polei, orice mașină care merge pe acea rută trebuie să aibă cauciucuri de iarnă sau cauciucuri all-season cu inscripția „M+S” (Mud + Snow).

Fără această inscripție, o anvelopă de iarnă nu este considerată de legea autohtonă a fi conformă pentru a circula pe un drum în condiții de iarnă. Iată ce spun autoritățile despre situația în care un șofer nu are anvelopele de iarnă sau all-season conforme pe mașină:

Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni […] conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără ca acesta să fie echipat cu anvelope de iarnă”, conform Art. 102, alin 6.1, din legea 195/2002.

Punctul de amendă a crescut de la 1 ianuarie 2025 de la 165 de lei la 202,5 lei, reprezentând 5% din salariul minim brut pe țară. Cum amenda este cuprinsă între 9 și 20 de puncte, asta se traduce printr-un cuantum al amenzii între 1.822,5 lei și 4.050 lei - același ca în cazul în care conduci un vehicul de mare tonaj (cu masă maximă admisă peste 3,5 tone) și nu ai lanțuri pe roțiile de tracțiune.

Aceeași amendă va fi primită și de cei care au anvelope vechi sau cei care nu au anvelope de iarnă sau all-season cu inscripția M+S pe toate patru roțiile (sau șase, dacă ai un Panther 6).

Ce înseamnă o anvelopă veche și uzată

Recomandările specialiștilor sunt că anvelopele de iarnă pot fi folosite optim dacă temperaturile nu trec de 6-7 grade Celsius. Dacă temperatura este prea crescută, anvelopele de iarnă, care au o structură diferită de cele de vară și folosesc alt tip de cauciuc, oferă un nivel de aderență mai scăzut, devenind prea moi.

Nivelul de uzură poate fi verificat, în mod normal, printr-o analiză vizuală, fără echipamente speciale care măsoară adâncimea petei de contact a pneului. Este vorba de micile pasaje de pe pata de contact, prin care anvelopa atinge drumul. În interiorul acestor profile există mici linii de ghidaj, trasate la o înălțime de maximum 4 mm față de baza anvelopei, arată ProMotor.

Dacă liniile de ghidaj sunt la același nivel cu profilul cauciucului, înseamnă că a fost depășit nivelul maxim de uzură.

Personalizate pentru tine