Guvernul britanic relaxează regulile cu privire la mașinile electrice. Care este motivul

Sursǎ foto: Mini UK

Guvernul britanic relaxează regulile cu privire la mașinile electrice. Care este motivul

Cuprins Articol:

Guvernul britanic oferă o mână de ajutor producătorilor de mașini din Regatul Unit prin ușurarea reglementărilor cu privire la vânzările de mașini noi pe baterii, la doar câteva zile după ce administrația Trump a impus taxe vamale de 25% pe toate mașinile străine care intră în Statele Unite, scrie Automotive News.

Schimbările ar oferi constructorilor mai mult timp să se pregătească pentru eliminarea completă a mașinilor cu combustie internă din showroomuri, conform unui comunicat al Departamentului Transporturilor din Marea Britanie. În prezent, statul insular dorește să interzică motoarele pe benzină și motorină în anul 2035 - la fel ca în Uniunea Europeană.

Conform cerințelor mandatului emis de autorități anul trecut, fiecare producător trebuie să vândă, anual, un procent tot mai ridicat de ZEV-uri, adică mașini care nu poluează deloc. În urma schimbărilor, acest procent a fost redus, cât și pasul de creștere anual până la interzicerea completă din 2035.

Totuși, rămân în picioare limite cu privire la numărul maxim de mașini poluante care pot fi vândute anual, iar o serie de amenzi pot fi aplicate pentru cei care ratează țintele.

În prezent, Marea Britanie vrea ca doar mașinile hibride să poată fi vândute după 2030, acel an fiind ultimul în care mai pot fi cumpărate modele noi diesel sau pe benzină fără sisteme hibride. Vehiculele utilitare cu motoare termice vor rămâne la vânzare și după 2030, dar și după 2035.

Producătorii de lux ca Bentley, McLaren sau Aston Martin sunt iertați

Autoritățile au decis că producătorii de mașini de lux și mașini sport nu vor trebui să se alinieze la reglementările legate de vânzarea unui număr tot mai mare de EV-uri. Astfel, guvernul de la Londra speră să salveze acești constructori mici, dar și companiile care oferă soluții de inginerie în Marea Britanie.

Ministra transporturilor din Marea Britanie, Heidi Alexander, a recunoscut că decizia lui Trump de a lovi industria auto din afara Statelor Unite cu taxe vamale de 25% a urgentat consultările din guvern cu privire la legislația care privește mașinile pe baterii.

„Acest executiv trebuie să facă totul pentru a pune la adăpost afacerile britanice”, a declarat Alexander. Concomitent, Mike Hawes, președintele asociației SMMT, care reprezintă producătorii din Albion, a spus că guvernanții trebuie să vină cu un pachet de măsuri care să-i protejeze pe cei circa 200.000 de oameni angajați direct de industria auto din această țară.

Vânzările de mașini electrice, susținute de clienții corporate

Statisticile oficiale arată că, în Marea Britanie, creșterea vânzărilor de mașini electrice a venit pe fondul unui interes mai mare din partea companiilor, deținătorilor de flote și firmelor de leasing. În rest, doar 1 din 10 persoane fizice care au cumpărat o mașină nouă în UK anul trecut au ales un EV în dauna unei mașini cu motorizare tradițională.

În martie, cota de piață a EV-urilor a fost de doar 19%, departe de cota de piață anuală de 28% impusă de autorități producătorilor auto. În prezent, premierul britanic Keir Starmer a transmis că prioritatea sa este să ajungă la un acord comercial cu Statele Unite, unul care ar putea include și excepții de la plata taxelor vamale pentru anumiți producători.

În prezent, Statele Unite sunt a doua cea mai mare piață de export pentru producătorii din Marea Britanie după Uniunea Europeană, cu o cotă de piață de 20%. Majoritatea exporturilor către SUA provin din segmentul modelelor de lux, Jaguar Land Rover anunțând recent că își suspendă transporturile către America pentru a pune la punct un plan de acțiune menit să reducă severitatea taxelor asupra afacerilor sale.

Personalizate pentru tine