Trump dă înapoi în „războiul tarifele”. Reduce temporar taxele pentru producătorii auto

Sursǎ foto: Shutterstock

Trump dă înapoi în „războiul tarifele”. Reduce temporar taxele pentru producătorii auto

Cuprins Articol:

Preşedintele american Donald Trump a semnat un decret prin care relaxează temporar taxele vamale pentru producătorii de automobile care fabrică în Statele Unite cu piese importate, în special prin evitarea unui cumul al acestor taxe în vigoare de la începutul lunii aprilie, relatează AFP, citată de Agerpres.

Acest anunţ survine în momentul în care urmează să marcheze primele 100 de zile de mandat, la un miting în Warren, lângă Detroit, centrul industriei auto americane.

"Vrem doar să-i ajutăm în această perioadă de tranziţie. Pe termen scurt", a spus preşedintele înainte de a pleca spre Michigan. "Dacă nu au putut obţine piese de schimb, nu vrem să-i penalizăm", a adăugat el, fără a da alte detalii.

Din 3 aprilie, toate vehiculele importate pe teritoriul american sunt impozitate cu 25%.

Producătorii americani sunt printre cei mai afectaţi deoarece au fabrici în Mexic şi Canada. Ambele ţări au un acord de liber schimb cu Statele Unite, dar acesta nu l-a împiedicat pe Donald Trump să le includă în războiul său comercial global, notează AFP.

Taxele lui Trump îi lasă pe americani pe drumuri

Dincolo de problemele cu aprovizionarea de piese de schimb, impunerea de taxe vamale suplimentare creează probleme pe piața internă americană.

Constructorul suedez de mașini Volvo a anunțat în urmă cu o săptămână că va trimite acasă până la 800 de persoane care lucrează în prezent în trei centre de asamblare din Statele Unite. Oficialii companiei și-au motivat decizia în contextul incertitudinilor din lumea auto provocate de noile taxe vamale pe care administrația Trump le impune la toate mașinile importate, scrie CNBC.

Ramura nord-americană a grupului Volvo a anunțat că va elimina undeva între 550 și 800 de posturi în perioada următoare. O parte din angajații afectați vor părăsi uzina din Macungie, Pennsylvania, unde se produc, în prezent, camioanele Mack. De asemenea, vor fi trimiși acasă și lucrători de la punctele de producție din Dublin, Virginia, și Hagerstown, Maryland, ale Volvo Group.

În total, Volvo are aproximativ 20.000 de angajați în America, astfel că noul val de concedieri nu este unul amplu, dar se înscrie într-un trend global care zguduie, încă de anul trecut, industria auto. La finele lui 2024 scriam că această industrie trece printr-o „furtună perfectă” formată dintr-un cumul de factori care a dus la multiple rânduri de disponibilizări printre cei mai mari producători din branșă.

Taxele lui Trump provoacă neliniște în industria auto

În martie, președintele american Donald Trump a anunțat că Statele Unite urmează să aplice o taxă vamală suplimentară de 25% pe toate mașinile de import care intră în SUA. Această taxă nu s-a numărat printre cele pe care administrația de la Casa Albă le-a suspendat pentru 90 de zile, iar producătorii spun deja că nu știu cât vor mai putea să suporte creșterile de costuri.

„Comenzile de camioane grele continuă să fie afectate de incertitudinile de pe piață, inclusiv cele legate de cerere, de evoluțiile de pe piața transporturilor și logisticii, dar și schimbările de politică legislativă”, a transmis Volvo America de Nord.

„Regretăm că trebuie luată această decizie, dar trebuie să ne aliniem producția cu cererea de pe piață, iar aceasta este în scădere pentru produsele noastre”, a transmis compania.

Personalizate pentru tine